Pałac w Bruczkowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bruczków

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Borek Wielkopolski. Nazwa wsi może pochodzić od staropolskiego słowa bruk- kamień. Pierwsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1392 roku i należała wówczas do Hinaka de Bruczkowo. Właścicielami wsi na przestrzeni wieków byli m.in. Bruczkowscy, Bnińscy, Jamiałkowscy, Przyjemscy, Szamoccy czy Wąsierscy. W latach 1802-1834 gospodarzył tutaj Józef Nieświatowski.

W 1838 roku Bruczków w drodze licytacji kupił Karol von Graeve. Od 1882 właścicielką Bruczkowa zostaje Wanda Koczorowska z Rotkiewiczów, która w pałacu umieszcza szkołę oraz internat dla sierot. Po swojej śmierci w 1927 roku majątek zgodnie z wolą właścicielki przechodzi w ręce Zgromadzenia Księży Werbistów, którzy tworzą tutaj zakład wychowawczy. W 1929 roku powstaje Małe Seminarium Misyjne. Podczas II wojny światowej Niemcy tworzą w pałacu obóz przejściowy dla księży, a następnie zakład germanizacyjny dla polskich dzieci. W 1942 roku ma tutaj miejsce strajk dzieci, które rozkazem Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty, zostają wywiezione w okolice Poznania a następnie rozstrzelane.

Pałac

Rezydencja wzniesiona w połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym, następnie po 1882 roku rozbudowana o kaplicę oraz spore skrzydło z łącznikiem. Przed frontem znajduje się czterokolumnowy portyk. Niejako kontynuacją działalności Wandy Koczorowskiej i Księży Werbistów jest mieszczący się w pałacu Dom Pomocy Społecznej. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA