Pałac w Bruczkowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bruczków

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Borek Wielkopolski. Nazwa wsi może pochodzić od staropolskiego słowa bruk- kamień. Pierwsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1392 roku i należała wówczas do Hinaka de Bruczkowo. Właścicielami wsi na przestrzeni wieków byli m.in. Bruczkowscy, Bnińscy, Jamiałkowscy, Przyjemscy, Szamoccy czy Wąsierscy. W latach 1802-1834 gospodarzył tutaj Józef Nieświatowski.

W 1838 roku Bruczków w drodze licytacji kupił Karol von Graeve. Od 1882 właścicielką Bruczkowa zostaje Wanda Koczorowska z Rotkiewiczów, która w pałacu umieszcza szkołę oraz internat dla sierot. Po swojej śmierci w 1927 roku majątek zgodnie z wolą właścicielki przechodzi w ręce Zgromadzenia Księży Werbistów, którzy tworzą tutaj zakład wychowawczy. W 1929 roku powstaje Małe Seminarium Misyjne. Podczas II wojny światowej Niemcy tworzą w pałacu obóz przejściowy dla księży, a następnie zakład germanizacyjny dla polskich dzieci. W 1942 roku ma tutaj miejsce strajk dzieci, które rozkazem Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty, zostają wywiezione w okolice Poznania a następnie rozstrzelane.

Pałac

Rezydencja wzniesiona w połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym, następnie po 1882 roku rozbudowana o kaplicę oraz spore skrzydło z łącznikiem. Przed frontem znajduje się czterokolumnowy portyk. Niejako kontynuacją działalności Wandy Koczorowskiej i Księży Werbistów jest mieszczący się w pałacu Dom Pomocy Społecznej. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA