kościół murowany,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Brzezie

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie pleszewskim, ok. 5 km. na wschód od Pleszewa. Brzezie liczy około 550 mieszkańców. Miejscowość wzmiankowana po raz pierwszy w 1338 roku.

Kościół

Barokowy kościół pw. Rozesłania Apostołów z 1789 roku ufundowany przez sędziego ziemskiego Andrzeja Bogdańskiego z Kalisza w miejscu poprzedniej drewnianej świątyni. Ciekawa cecha obiektu to nawa na planie wydłużonego ośmioboku krytą dachem kopulastym zwieńczonym wieżyczką z hełmem z pocz. XIX wieku. Na wyposażeniu zachowały się m.in. 3 ołtarze klasycystyczne oraz ławka z ornamentem rokokowym i datą 1794. Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z końca XVIII wieku przykryta dachem namiotowym.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA