dwór,  kościół murowany,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Brzóstków

Wieś leżąca w gminie Żerków, powiat jarociński. Liczy około 230 mieszkańców. Jest malowniczo usytuowana w obrębie tzw. „Szwajcarii Żerkowskiej”, roztacza się z niej wspaniały widok na m. in. pałac w Śmiełowie.

Kościół

Kościół w Brzóstkowie na ściennych polichromiach (Raszewy)

Klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1839-40 roku wzniesiony na miejscu poprzedniego obiektu drewnianego z 1660 roku, zrekonstruowany po pożarze w 1913 roku. Charakterystycznym elementem jest ośmiokolumnowy, wysoki portyk i wieża w fasadzie zachodniej. Wnętrze o wystroju klasycystycznym, na wyposażeniu znajduje się barokowa rzeźba św. Jana Chrzciciela z końca XVIII wieku, w ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej w sukience srebrnej z XVII wieku.
To tutaj został pochowany płk. Ludwik Szczaniecki, adiutant gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnik kampanii napoleońskich.

Dwór

Klasycystyczny dwór zbudowany zapewne przed 1781 rokiem, otoczony parkiem krajobrazowym (3.2 ha) ze stawem i drzewami o wymiarach pomnikowych. Obiekt jeszcze kilka lat temu wyglądał fatalnie, jednak na szczęście znalazł się inwestor, który przeprowadził generalny remont i obecnie dwór prezentuje się wyśmienicie. Jest doskonale widoczny z drogi przebiegają przez wieś, jednak zwiedzanie go nie jest obecnie możliwe.

Dwór w Brzostkowie

Spichlerz

Unikatowy spichlerz wzniesiony w 1830 roku o cechach obronnych z czterema ośmiobocznymi basztami. Obecnie własność prywatna.

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, materiały własne, fot. arch. Leonard Durczykiewicz, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version