hotel

Bugaj

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś w gminie Raszków, powiat ostrowski. Liczy około 170 mieszkańców.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Bugaj

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bugaj 51.799189, 17.661724 Bugaj

Historia

Bugaj został wymieniony w 1782 roku, a kilka lat później wzmiankowany jako folwark należący do generała Augusta Gorzeńskiego herbu Nałęcz. Ostatnim właścicielem była Izabela z Potockich Czarnecka II.

Zdjęcia z 2005 roku:

Pałac

Zespół rezydencjonalny w Bugaju współczesny kształt uzyskał w latach 20. XX wieku w skutek znacznej rozbudowy poprzedniego, znajdującego się tutaj niewielkiego dworu, staraniem dziedzica dóbr dobrzyckich Józefa Czarneckiego dla syna Zygmunta. Jest to obiekt murowany, z częścią piwnic nakrytych sklepieniem krzyżowym i odcinkowym. Główna fasada symetryczna z dekoracjami sztukatorskimi przywodzi na myśl znacznie starsze pochodzenie niż jest to w rzeczywistości. Architekt zastosował tutaj formę klasycystyczną jakby żywcem przeniesioną kilka wieków wstecz, być może nawet według starszych, dotychczas niezrealizowanych projektów.

W jadalni zachowany piękny strop kasetonowy, ozdobiony herbami namalowanymi prawdopodobnie przez Izabelę Potocką- żonę dziedzica. Pod względem wielkości najokazalej prezentuje się dwukondygnacyjna okrągła sala balowa, nakryta zrekonstruowaną kopułą. W 2008 roku rezydencję kupiła rodzina Państwa Podonowskich, od tego czasu rozpoczął się intensywny remont, który niedawno został zakończony. Obecnie pałac służy jako obiekt gastronomiczny oraz hotel.

Park krajobrazowy został założony w I połowie XIX wieku, zniszczony w latach powojennych. Park właściwy zajmuje 4,18 ha, a wraz z kompleksem leśnym 10,81 ha. Do dzisiaj zachowały się dwa murowane słupy bramy z furtką. Wśród starodrzewia występuje m. in. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy oraz czerwony.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym