Pałac w Bugaju
hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś

Bugaj

Wieś w gminie Raszków, powiat ostrowski. Liczy około 170 mieszkańców. Bugaj został wymieniony w 1782 roku, a kilka lat później wzmiankowany jako folwark należący do generała Augusta Gorzeńskiego herbu Nałęcz jako dobra dobrzyckie.  W 1835 roku Dobrzycę a następnie nabył je Ludwik Bandelow. W latach 1879-1890 Dobrzycę wraz z Bugajem odziedziczyła wdowa Friederike Bandelow z domu Kottwitz. Od 1890 roku Bugaj stał się własnością hrabiego Józefa Czarneckiego, a od 1908 roku jego syna Józefa. Ostatnim przedwojennym właścicielem była Izabela z Potockich Czarnecka.

Zdjęcia z 2005 roku:

Pałac

Zespół rezydencjonalny w Bugaju współczesny kształt uzyskał w latach 20. XX wieku wskutek znacznej rozbudowy poprzedniego, znajdującego się tutaj niewielkiego dworu, staraniem dziedzica dóbr dobrzyckich Józefa Czarneckiego dla syna Zygmunta. Jest to obiekt murowany, z częścią piwnic nakrytych sklepieniem krzyżowym i odcinkowym. Główna fasada symetryczna z dekoracjami sztukatorskimi przywodzi na myśl znacznie starsze pochodzenie niż jest to w rzeczywistości. Architekt zastosował tutaj formę klasycystyczną jakby żywcem przeniesioną kilka wieków wstecz, być może nawet według starszych, dotychczas niezrealizowanych projektów.

W jadalni zachowany piękny strop kasetonowy, ozdobiony herbami namalowanymi prawdopodobnie przez Izabelę Potocką- żonę dziedzica. Pod względem wielkości najokazalej prezentuje się dwukondygnacyjna okrągła sala balowa, nakryta zrekonstruowaną kopułą.

Obecny stan zawdzięczamy rodzinie Państwa Podonowskich, którzy kupili zrujnowany majątek w 2008 roku. Od tego czasu rozpoczął się intensywny remont, który niedawno został zakończony. Obecnie pałac służy jako obiekt gastronomiczny oraz hotel.

Park krajobrazowy został założony w I połowie XIX wieku, zniszczony w latach powojennych. Park właściwy zajmuje 4,18 ha, a wraz z kompleksem leśnym 10,81 ha. Do dzisiaj zachowały się dwa murowane słupy bramy z furtką. Wśród starodrzewia występuje m. in. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy oraz czerwony.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version