Zespół pałacowy w Cerekwicy
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Cerekwica Nowa

Booking.com

Wieś położona w powiecie jarocińskim, w gminie Jaraczewo. Najstarsze informacje o miejscowości pochodzą z początków XIV wieku. W źródłach występuje także pod nazwą „Czirequicza” jako własność braci Szymka i Marcina. W XVI wieku w skład dóbr Cerekwickich wchodziło także Strzyżewo. Pod koniec tegoż stulecia część dóbr nabył od Jana Aleksander Rozdrażewski z Nowegomiasta. W XVII wieku należała do Sośnickich, a później także Bojanowskich. Pod koniec XIX wieku właścicielami Cerekwicy byli Czapscy. Wówczas część wiejska liczyła 28 domów i 190 mieszkańców, zaś gmina z domeną 15 domów i 241 mieszkańców.  W połowie lat 80. XIX wieku majętność sprzedano rodzinie Drogowskich. Byli to ostatni prywatni właściciela majątku, gdyż u schyłku XIX wieku sprzedają oni dobra Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej.  Pierwsze wzmianki o organizacji zakładu pochodzą z 1892 roku.

Już na początku XX wieku powstaje tutaj Zakład Wychowawczy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku Zakład przekształcono w Wojewódzki Zakład Wychowawczy dla Chłopców. Dyrektorem i jednym z jego założycieli był Stanisław Krzewiński. Do placówki oprócz dworu należały budynki gospodarcze i 44 ha gruntów, w tym 30 ha roli.

W okresie międzywojennym do Zakładu Wychowawczego przyjmowano nieletnich od 7 roku życia, w stosunku do których istniało niebezpieczeństwo zaniedbania pod względem moralnym, fizycznym i umysłowym. Pobyt trwał tak długo, jak było to konieczne, nie dłużej jednak niż do pełnoletności. Wychowankowie mieszkali w pałacu i budynku szkolnym, w którym część pomieszczeń była przeznaczona na internat. W samej miejscowości, zwanej wówczas „Nową” mieszkało w 1930 roku 496 osób.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wyeksmitowali wychowanków do obozu pracy w Kiekrzu koło Poznania. Od października 1939 roku na terenie zakładu znajdował się obóz dla internowanych rodzin ziemiańskich z Jarocina i okolic. Internowani przebywali tutaj do 8 grudnia 1939 roku, kiedy to obiekty przejęło Hitlerjugend. W 1945 roku nowe władze postanowiły przywrócić przedwojenną funkcję obiektu. Powrócił tu też dyrektor Stanisław Lissowski, który już od marca organizował działalność placówki. Po śmierci Lissowskiego w 1947 roku jego funkcję objął dotychczasowy nauczyciel Kazimierz Napierała. Rok później powołano Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt, natomiast chłopców przeniesiono do Owińsk pod Poznaniem. W takiej postaci zakład przetrwał do 1968 roku, kiedy to przekształcono go w zakład poprawczy dla dziewcząt w wieku 14-21 lat podległy Ministerstwu Sprawiedliwości. Kolejne zmiany profilu nastąpiły w 1987 roku. Po rozwiązaniu zakładu poprawczego 1 września 1987 roku utworzono Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt w wieku 14-18 lat, który od roku szkolnego 1994/95 funkcjonuje jako Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W roku 2018 placówka zmieniła nazwę na Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno-Wychowawczych, w skład której wchodzą dwie placówki żeńskie: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Obiekt prowadzi Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Pałac

Istniejący do dzisiaj pałac wzniesiono na przełomie XVII/XVIII wieku dla rodziny Bojanowskich. Ze względu na kłopoty finansowe dobra z nieukończonym pałacem zostały sprzedane, a dokończenie inwestycji należy prawdopodobnie wiązać z Ignacym Rychłowskim. Do korpusu dobudowano wczesnoklasycystyczny czterokolumnowy portyk z trójkątnym naczółkiem na osi fasady. W tym okresie powstała także oficyna. Rozbudowa rezydencji 100 lat później, a także adaptacja do nowej, szkolnej funkcji na początku XX wieku mimo wszystko zachowała zespół jednorodnym stylistycznie. Wnętrze pałacu jest dwutraktowe z obszerną sienią na osi. Zabytek dostępny po uzgodnieniu z dyrekcją zakładu wychowawczego.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA