Ostoja Chobienice
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Chobienice

Wieś położona w powiecie wolsztyńskim, w gminie Siedlec. Pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się w 1394 roku. Miejscowość od wieków związana jest z rodziną Mielżyńskich, którzy gospodarowali tutaj od końca XVII wieku. Według spisu urzędowego z 1837 roku Chobienice liczyły 589 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 49 domostw. W historii Chobienic oraz rodu Mielżyńskich szczególnie odznaczyli się hrabia Ignacy Mielżyński- (ur. 19 lutego 1871, zm. 11 stycznia 1938 w Iwnie) polski działacz narodowy oraz ostatni właściciel majątku chobienickiego hrabia Maciej Ignacy Mielżyński (ur. 13 października 1869, zm. 9 stycznia 1944 w Wiedniu) – podpułkownik kawalerii Wojska Polskiego, naczelny wódz III powstania śląskiego.

Ostoja Chobienice



Booking.com

Dawny folwark rodziny Mielżyńskich- obecnie luksusowy hotel oraz SPA pod nazwą Ostoja Chobienice. Przykład wzorowo odremontowanego zespołu zabytków i adaptacji na hotel historyczny. Do zespołu należą XVIII- wieczna rządcówka, okazały spichrz z 2 połowy XIX wieku, gorzelnia oraz stajnie. W rządcówce mieści się elegancja restauracja a w pozostałych budynkach pokoje hotelowe, bar, basen z SPA, recepcja oraz sale konferencyjne i balowe. Cały zespół robi ogromne wrażenie dzięki pieczołowitemu remontowi oraz staranności o każdy detal. Basen mieszczący się w dawnej stajni to najpiękniejszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Na każdym kroku widać rękę dobrego gospodarza. Hotel jest przy tym bardzo przyjazny dla rodzin z dziećmi- mogę z całego serca polecić to miejsce na krótsze i dłuższe wycieczki jako dobra baza wypadowa w okolice Wolsztyna. Nocuj w Chobienicach- link do systemu rezerwacji on-line!

Warto także wspomnieć, iż nowi właściciele kontynuują piękną, przedwojenną tradycję hodowli koni, gdzie pod okiem instruktora można poznawać tajniki jazdy konnej. Jest to więc kolejny powód podróży do Ostoi. Aż szkoda, że podobny los nie spotkał chobienickiego pałacu, o którym poniżej…

Nocuj w Chobienicach- link do systemu rezerwacji on-line!

Pałac

Pierwotny pałac w Chobienicach powstał przed 1765 rokiem wg. projektu Adama Stiera dla wojewody poznańskiego i kaliskiego Józefa Mielżyńskiego. Była to dwupiętrowa budowla z wybrukowanym podwórzem i trzema symetrycznie umieszczonymi bramami wjazdowymi. W XIX wieku rezydencja została przebudowany w stylu klasycystycznym, wtedy wzniesiono także portyk z czterema kolumnami doryckimi. Na nim ledwo już widoczny napis „Nie sobie, lecz następcom”. Z tego okresu jest także neogotycka, cylindryczna wieżyczka. W 1939 roku właścicieli z rodziną wysiedlono, a pałac zdewastowano. Po wojnie mieściły się tutaj różne instytucje, w tym ośrodek zdrowia i przedszkole, a część pomieszczeń była wykorzystywana jako mieszkania komunalne. Wszystko to doprowadziło rezydencję do ruiny. Najgorsze było jednak zostawienie budynku na pastwę losu, od kilkudziesięciu lat stoi bowiem opuszczony.

Całe założenie parkowo- pałacowe, w przeciwieństwie do folwarku, prezentuje opłakany stan. Dookoła rozciąga się okazały, chociaż także zaniedbały park. Obiekt dostępny z zewnątrz. Obok dwie oficyny, jedna bezstylowa a druga barokowa, kryta dachem mansardowym.

Kościół

Barokowy kościół z 1778 roku z fundacji Mielżyńskich, rozbudowany o transept po 1928 roku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version