Kościół w Chodzieży
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Chodzież

Booking.com

Miasto położone w powiecie chodzieskim, siedziba gminy Chodzież. Początki tego ośrodka sięgają XIII wieku. Pierwotna osada położona była przy szlaku handlowym z Gniewna do Ujścia, dzięki czemu miała szansę na rozwój poprzez handel. Wieś określana w źródłach jako „Chodzyesch” widnieje w dokumentach od 1409 roku. W tym samym stuleciu, w 1434 roku, Władysław Jagiełło zezwala na lokacje miasta na prawie magdeburskim, co zostaje potwierdzone w XVI wieku przez Zygmunta Starego. Od początku swojego istnienia był to ośrodek prywatny, należący najpierw do Pałuków- Łekińskich, następnie do Granowskich, w okresie od 2 połowy XV wieku do 1648 roku do Potulickich, a od 1648-1830 do Grudzińskich. Wiadomo, że miasto posiadała murowany, dwupiętrowy zamek, lecz został zniszczony w pożarze i rozebrany na w połowie XIX wieku. Prawdopodobnie Chodzież posiadała wówczas także mury obronne, gdyż źródła wspominają o „starej bramie miejskiej”.

Chodzież na początku XX wieku
Chodzież na początku XX wieku

Od końca XVI wieku osiedlała się tutaj ludność żydowska, która z czasem utworzyła gminę, stanowiącą liczną grupę mieszkańców miasta. Niestety po tej części historii nie został właściwie żaden namacalny ślad. W kolejnym stuleciu aż do XIX wieku nastąpił intensywny rozwój sukiennictwa związany ze sprowadzeniem się tutaj Niemców ze spalonego wówczas Leszna. Od 1772 roku miasto w wyniku I rozbioru Polski znalazło się pod zaborem pruskim. W XIX wieku jedną trzecią mieszkańców stanowili koloniści z Niemiec, wówczas czynnych było nawet 77 warsztatów sukienniczych. W 1879 roku uruchomiono tutaj kolej z Poznania do Piły, co przyczyniło się do dalszego rozwoju ośrodka. Jest to także moment pojawienia się z inicjatywy Hermann Heima fabryki porcelany, która w tym czasie należała do jednej z największych i najnowocześniejszych w Europie. W mieście działał także browar, tartak, młyn, gazownia miejska, rzeźnia, wodociągi i oczyszczalnia. Wybudowano także imponujący obiekt sądu. W okresie międzywojennym miasto było znaczącym ośrodkiem administracyjnym na pograniczu polsko- niemieckim, pełniąc funkcje stolicy powiatu. Po II wojnie światowej odbudowano zniszczone zakłady fabryki porcelany i przez ich rozbudowę Chodzież zyskała charakter miasta przemysłowego.

Fabryka chodzieskiej porcelany na początku XX wieku
Fabryka chodzieskiej porcelany na początku XX wieku

Chodzież do dzisiaj posiada dobrze zachowany historyczny układ przestrzenny, który odzwierciedla kolejne fazy rozwoju ośrodka. Nowy rynek wytyczono w miejscu istniejącego placu dawnej wsi. Nie mniej ważne jest piękne położenie na terenie określanym mianem „Szwajcarii chodzieskiej”. Śródmieście miasta rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Miejskiego. Okolica uchodzi za dobre miejsce do wypoczynku dzięki bujnej przyrodzie i pobliskim jeziorom. Pod miasteczkiem znajduje się jedyny w tej części Wielkopolski stok narciarski z wyciągiem orczykowym. Stok jest ponadto punktem widokowym z panoramą doliny Chodzieskiej.

Kościół

Kościół pw. św. Mikołaja i św. Floriana wzniesiony przez Trojana z Łekna ma tradycje średniowieczne. Na jego miejscu w końcu XV wieku wzniesiono obecny kościół parafialny ufundowany przez Mikołaja Potulickiego, który obecną barokową formę uzyskał po odbudowie z pożaru w 1754 roku przez Karola Grudzieńskiego. Pierwsze wzmianki o górującej nad Chodzieżą charakterystyczną dzwonnicą pochodzą z XVII wieku. Ostatecznie po dwóch pożarach, w 1838 roku, dzwonnicę zaprojektowano od nowa.

Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z figurami apostołów wykonanymi w naturalnej wielkości. Znajdujący się tutaj cudowny obraz Trójcy Świętej pochodzi z innego kościoła o tymże wezwaniu, który spłonął wraz z częścią miasta w 1798 roku. Ciekawa jest także loża kolatorska z własnym ołtarzem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA