pałac,  park krajobrazowy,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Chraplewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie nowotomyskim w gminie Kuślin. Nazwa miejscowości może pochodzić od moczar, zarośniętych bagien lub błota. Według miejscowej legendy w pobliskich lasach polował osobiście Bolesław Chrobry. Pierwsze informacje w źródłach pisanych o Chraplewie pojawiają się w 1389 roku. Wieś na przestrzeni wieków należała do Chraplewskich, Bnińskich, a w XIX wieku do Łąckich z Posadowa. Od 1879 roku tereny te zakupiła rodzina Hardtów.

Pałac

Eklektyczny pałac zbudowany w 1888 roku dla rodziny Hardtów. Jest to obiekt parterowy z wysokimi piętrowymi ryzalitami i wystawkami o stromych dachach. Oprócz widocznych cechów neogotyku dopatrzymy się tutaj także elementów charakterystycznych dla renesansu północnego. Walor ozdobny stanowi tynk z czerwonymi ceglanymi obramieniami okien i drzwi. Obecnie w obiekcie mieści się branżowa szkoła oraz internat. Z racji kształcenia w zawodzie koszykarz- plecionkarz przy pałacu można oglądać wyroby z wikliny.

Pałac w Chraplewie

Na terenie parku krajobrazowego o powierzchni ok. 9,50 ha rośnie wiele drzew pomnikowych, są to m.in.: dęby szypułkowe, buki zwyczajne, lipy szerokolistne, klony zwyczajne czy wiązy szypułkowe. Teren dostępny dla osób odwiedzających.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA