Kościół w Chwałkowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Chwałkowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim, w gminie Krobia. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają 1399 roku jako gniazdo rodowe Chwałkowskich herbu Odrowąż. W XV wieku właścicielami Chwałkowa byli Kolniccy i Włostowscy. W XVIII wieku dobra przejęła rodzina Kowalskich, a od połowy XIX wieku Bojanowskich. Od Około 1859 do 1924 roku Chwałkowo było własnością rodziny Neugebauer. Około 1880r pod rządami Neugebauerów, wieś liczyła tylko 9 domów i 218 mieszkańców a majątek zajmował powierzchnię 343 ha. Ostatni przedwojenny właściciel Józef Korytkowski powiększył majątek do 930 ha i znacznie go unowocześnił- forwark posiadał wówczas własną elektrownię.

Pałac

Eklektyczny pałac z widocznymi elementami neorenesansu wzniesiony prawdopodobnie w 1910 roku (niektóre źródła podają rok 1890) dla rodziny Neugebauer. Nakryty jest wysokim, wręcz spiczastym dachem mansardowym. Fasadę akcentuje szeroka, czteroosiowa wystawka na wysokości 2 piętra, zwieńczona ozdobnym szczytem. Wejście poprzedzone jest czterokolumnowym portykiem małego porządku. W elewacji ogrodowej taras, również poprzedzony schodami. Wokół park z końca XIX wieku o pow. ok. 10 ha. W latach 1946-53 działała tutaj szkoła rolnicza. Następnie, po przejściu w ręce Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, otwarto Państwowy Zakład Specjalny dla Dzieci Głęboko Niedorozwiniętych. Dziećmi zajmowały się wówczas siostry „Albertynki”. Dzisiaj to Dom Pomocy Społecznej.

Kościół

Pierwsze informacje o świątyni pw. św. Trójcy w Chwałkowie pochodzą z początku XVII wieku. W 1850 roku z inicjatywy księdza Masłowskiego w miejscu poprzedniej świątyni rozpoczynają się prace nad nowym kościołem, który ostatecznie zostaje poświęcony cztery lata później. To niewielki, ceglany kościół z charakterystyczną wieżą od frontu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA