Kościół w Chwałkowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Chwałkowo

Wieś położona w powiecie gostyńskim, w gminie Krobia. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają 1399 roku jako gniazdo rodowe Chwałkowskich herbu Odrowąż. W XV wieku właścicielami Chwałkowa byli Kolniccy i Włostowscy. W XVIII wieku dobra przejęła rodzina Kowalskich, a od połowy XIX wieku Bojanowskich. Od Około 1859 do 1924 roku Chwałkowo było własnością rodziny Neugebauer. Około 1880r pod rządami Neugebauerów, wieś liczyła tylko 9 domów i 218 mieszkańców a majątek zajmował powierzchnię 343 ha. Ostatni przedwojenny właściciel Józef Korytkowski powiększył majątek do 930 ha i znacznie go unowocześnił- forwark posiadał wówczas własną elektrownię.

Pałac

Eklektyczny pałac z widocznymi elementami neorenesansu wzniesiony prawdopodobnie w 1910 roku (niektóre źródła podają rok 1890) dla rodziny Neugebauer. Nakryty jest wysokim, wręcz spiczastym dachem mansardowym. Fasadę akcentuje szeroka, czteroosiowa wystawka na wysokości 2 piętra, zwieńczona ozdobnym szczytem. Wejście poprzedzone jest czterokolumnowym portykiem małego porządku. W elewacji ogrodowej taras, również poprzedzony schodami. Wokół park z końca XIX wieku o pow. ok. 10 ha. W latach 1946-53 działała tutaj szkoła rolnicza. Następnie, po przejściu w ręce Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, otwarto Państwowy Zakład Specjalny dla Dzieci Głęboko Niedorozwiniętych. Dziećmi zajmowały się wówczas siostry „Albertynki”. Dzisiaj to Dom Pomocy Społecznej.

Kościół

Pierwsze informacje o świątyni pw. św. Trójcy w Chwałkowie pochodzą z początku XVII wieku. W 1850 roku z inicjatywy księdza Masłowskiego w miejscu poprzedniej świątyni rozpoczynają się prace nad nowym kościołem, który ostatecznie zostaje poświęcony cztery lata później. To niewielki, ceglany kościół z charakterystyczną wieżą od frontu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version