atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Ciążeń

Booking.com

Wieś znajdująca się w gminie Lądek, powiat słupecki. Liczy około 1300 mieszkańców. Usytuowana ok. 10 km na południe od Słupcy. Pierwsza wzmianka o Ciążeniu jako siedzibie kasztelanii pochodzi z 1251. Znajduje się tutaj jedna z najbardziej imponujących barokowych budowli w Polsce.

Pałac

Pałac biskupi został zbudowany w latach 1758- 1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego przez architekta Józefa Sacco i wykończony około 1810 w stylu rokokowym z inicjatywy biskupa Ignacego Raczyńskiego. Obecnie w rezydencji mieści się oddział Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przechowujący największą w Polsce kolekcję druków masońskich. Wokół pałacu znajduje się niezwykle urokliwy park przechodzący ku korytu Warty.

Kościół

Gotycki kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela z 1535 roku, przebudowany 225 lat później w duchu baroku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

  • Janina Władysława Janiszewska

    Parafia Ciążeń w XVIII wieku była miejscem, w którym odbywały się uroczystości chrztów, ślubów i pogrzebów moich przodków Ciszewskich i Marciniaków. W dniu 29 lipca 1759 roku odbył się tu ślub Marcina Ciszewskiego ze wsi Dziedzice z Katarzyną Marciniakówną ze wsi Wierzbocice i para ta miała liczne potomstwo, z których Wawrzyniec Ciszewski urodzony 4 sierpnia 1780 r w Dziedzicach jako syn Marcina sołtysa tej wsi, był moim 3xpradziadkiem. Córka Wawrzyńca i Tekli Ciszewskich, Agnieszka Ciszewska urodzona w 1819 r w Ciążeniu poślubiła Jana Ryppel w Pyzdrach w dniu 18 listopada 1841 r. W ten sposób miasto Pyzdry i Ciążeń zostały rodzinnymi gniazdami moich wielkopolskich przodków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA