atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Ciążeń

Wieś znajdująca się w gminie Lądek, powiat słupecki. Liczy około 1300 mieszkańców. Usytuowana ok. 10 km na południe od Słupcy. Pierwsza wzmianka o Ciążeniu jako siedzibie kasztelanii pochodzi z 1251. Znajduje się tutaj jedna z najbardziej imponujących barokowych budowli w Polsce.

Pałac

Pałac biskupi został zbudowany w latach 1758- 1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego przez architekta Józefa Sacco i wykończony około 1810 w stylu rokokowym z inicjatywy biskupa Ignacego Raczyńskiego. Obecnie w rezydencji mieści się oddział Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przechowujący największą w Polsce kolekcję druków masońskich. Wokół pałacu znajduje się niezwykle urokliwy park przechodzący ku korytu Warty.

Kościół

Gotycki kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela z 1535 roku, przebudowany 225 lat później w duchu baroku.

One Comment

  • Janina Władysława Janiszewska

    Parafia Ciążeń w XVIII wieku była miejscem, w którym odbywały się uroczystości chrztów, ślubów i pogrzebów moich przodków Ciszewskich i Marciniaków. W dniu 29 lipca 1759 roku odbył się tu ślub Marcina Ciszewskiego ze wsi Dziedzice z Katarzyną Marciniakówną ze wsi Wierzbocice i para ta miała liczne potomstwo, z których Wawrzyniec Ciszewski urodzony 4 sierpnia 1780 r w Dziedzicach jako syn Marcina sołtysa tej wsi, był moim 3xpradziadkiem. Córka Wawrzyńca i Tekli Ciszewskich, Agnieszka Ciszewska urodzona w 1819 r w Ciążeniu poślubiła Jana Ryppel w Pyzdrach w dniu 18 listopada 1841 r. W ten sposób miasto Pyzdry i Ciążeń zostały rodzinnymi gniazdami moich wielkopolskich przodków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version