Pałac w Czaczu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czacz

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Śmigiel. Pierwsze informacje źródłowe o Czaczu pochodzą z 1301 roku. Pierwotnie stanowiła własność Szaszorów, potem Ramszów z Opola. W kolejnym stuleciu gospodarzyli tutaj Czaccy herbu Świnka, Gajewscy i Szołdrscy. W 1835 roku majątek znalazł się w rękach rodziny Żółtowskich, a zarządzał nim Marceli. Ostatnim właścicielem Czacza był Jan Żółtowski. Po powrocie z wysiedlenia do Generalnej Guberni zmarł 23 lipca 1946 roku i został pochowany w Czaczu. Razem z żoną Ludwiką mieli… jedenaścioro dzieci.

Pałac

Pałac w Czaczu ma niezwykle bogatą historię sięgającą wiele wieków wstecz. Około 1650 roku wzniesiono dla starosty Rogozińskiego Wojciecha Gajewskiego nową rezydencję położoną w miejscu, gdzie w XV wieku stał dwór szlachecki. Projektantem założenia był znany włoski architekt Krzysztof Banadura Starszy. Pierwotnie była to budowla piętrowa, z dwiema wieżami alkierzowymi i charakterystycznymi zewnętrznymi schodami prowadzącymi do loggii na piętrze. Rezydencja ta spłonęła jednak 1709 roku. Odbudowa i jednocześnie rozbudowa dla Wiktora Szołdrskiego to już przełom XVIII i XIX wieku. Powstały wówczas dwie boczny oficyny połączone z głównym budynkiem ćwierć-kolistymi, parterowymi galeriami. Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1848-1851 dla Marcelego Żółtowskiego. Z tego okresu pochodzi korpus główny pałacu z gankiem kolumnowym na osi. Dom został wówczas podwyższony o piętro. To nie koniec zmian, które zachodziły tutaj na przestrzeni dziesiątków lat!

Pałac w Czaczu w trakcie rozbudowy na początku XX wieku
Pałac w Czaczu w trakcie rozbudowy na początku XX wieku

W latach 1911-1912 Jan Żółtowski, w oparciu o projekt architekta Mariana Andrzejewskiego, dokonał przebudowy, która ukształtowała obecny wygląd pałacu, upodabniając go do realizacji z Rogalina, Śmiełowa czy Pawłowic. Zmieniono wówczas wnętrze oraz układ komunikacyjny obiektu. Mansardowy dach przykryto dachówką oraz zmodyfikowano elewację. Istniejące galerie zostały poszerzone a wzdłuż nich dodano na całej długości korytarze. W 1992 roku po trwającym kilka lat remoncie budynku, przeniesiono tutaj szkołę i 1 września rozpoczęły się pierwsze lekcje. Do dzisiaj pałac pełni funkcje oświatowe i społeczne. Wokół roztacza się park krajobrazowy o powierzchni 19,20 ha. Założony został na miejscu dawniejszych ogrodów i sadów wzmiankowanych w 1775 roku.

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj świątyni pochodzą z 1448 roku. Gruntowna przebudowa średniowiecznej świątyni nastąpiła w 1653 roku wedle projektu włoskiego architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. Charakterystyczną wieżę wzniesiono w 1682 roku. Z fundacji Wiktora Szołdrskiego w 1798 roku wyremontowano obiekt i zbudowano nowe ołtarze, które zachowały się do naszych czasów. Główny ołtarz poświęcono Matce Boskiej Szkaplerznej z Dzieciątkiem.

Karczma

Zajazd nazwany Karczmą Husarską wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym na początku XIX wieku. Obecnie istniejący obiekt to rekonstrukcja z lat 60-70 XX wieku. Karczma powstała na planie litery T, złożona była z budynku mieszkalnego oraz dostawionego prostopadle skrzydła składającego się z dawnej stajni i wozowni. Według miejscowych podań gościł tutaj… Napoleon Bonaparte, podróżujący z Poznania do Rydzyny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA