Pałac w Czaczu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czacz

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Śmigiel. Pierwsze informacje źródłowe o Czaczu pochodzą z 1301 roku. Pierwotnie stanowiła własność Szaszorów, potem Ramszów z Opola. W kolejnym stuleciu gospodarzyli tutaj Czaccy herbu Świnka, Gajewscy i Szołdrscy. W 1835 roku majątek znalazł się w rękach rodziny Żółtowskich, a zarządzał nim Marceli. Ostatnim właścicielem Czacza był Jan Żółtowski. Po powrocie z wysiedlenia do Generalnej Guberni zmarł 23 lipca 1946 roku i został pochowany w Czaczu. Razem z żoną Ludwiką mieli… jedenaścioro dzieci.

Pałac

Pałac w Czaczu ma niezwykle bogatą historię sięgającą wiele wieków wstecz. Około 1650 roku wzniesiono dla starosty Rogozińskiego Wojciecha Gajewskiego nową rezydencję położoną w miejscu, gdzie w XV wieku stał dwór szlachecki. Projektantem założenia był znany włoski architekt Krzysztof Banadura Starszy. Pierwotnie była to budowla piętrowa, z dwiema wieżami alkierzowymi i charakterystycznymi zewnętrznymi schodami prowadzącymi do loggii na piętrze. Rezydencja ta spłonęła jednak 1709 roku. Odbudowa i jednocześnie rozbudowa dla Wiktora Szołdrskiego to już przełom XVIII i XIX wieku. Powstały wówczas dwie boczny oficyny połączone z głównym budynkiem ćwierć-kolistymi, parterowymi galeriami. Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1848-1851 dla Marcelego Żółtowskiego. Z tego okresu pochodzi korpus główny pałacu z gankiem kolumnowym na osi. Dom został wówczas podwyższony o piętro. To nie koniec zmian, które zachodziły tutaj na przestrzeni dziesiątków lat!

Pałac w Czaczu w trakcie rozbudowy na początku XX wieku
Pałac w Czaczu w trakcie rozbudowy na początku XX wieku

W latach 1911-1912 Jan Żółtowski, w oparciu o projekt architekta Mariana Andrzejewskiego, dokonał przebudowy, która ukształtowała obecny wygląd pałacu, upodabniając go do realizacji z Rogalina, Śmiełowa czy Pawłowic. Zmieniono wówczas wnętrze oraz układ komunikacyjny obiektu. Mansardowy dach przykryto dachówką oraz zmodyfikowano elewację. Istniejące galerie zostały poszerzone a wzdłuż nich dodano na całej długości korytarze. W 1992 roku po trwającym kilka lat remoncie budynku, przeniesiono tutaj szkołę i 1 września rozpoczęły się pierwsze lekcje. Do dzisiaj pałac pełni funkcje oświatowe i społeczne. Wokół roztacza się park krajobrazowy o powierzchni 19,20 ha. Założony został na miejscu dawniejszych ogrodów i sadów wzmiankowanych w 1775 roku.

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj świątyni pochodzą z 1448 roku. Gruntowna przebudowa średniowiecznej świątyni nastąpiła w 1653 roku wedle projektu włoskiego architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. Charakterystyczną wieżę wzniesiono w 1682 roku. Z fundacji Wiktora Szołdrskiego w 1798 roku wyremontowano obiekt i zbudowano nowe ołtarze, które zachowały się do naszych czasów. Główny ołtarz poświęcono Matce Boskiej Szkaplerznej z Dzieciątkiem.

Karczma

Zajazd nazwany Karczmą Husarską wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym na początku XIX wieku. Obecnie istniejący obiekt to rekonstrukcja z lat 60-70 XX wieku. Karczma powstała na planie litery T, złożona była z budynku mieszkalnego oraz dostawionego prostopadle skrzydła składającego się z dawnej stajni i wozowni. Według miejscowych podań gościł tutaj… Napoleon Bonaparte, podróżujący z Poznania do Rydzyny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA