Punkt widokowy- Czarnków
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół murowany,  muzeum,  Powiat czarnkowsko-trzcianecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  zabytkowy ratusz

Czarnków

Miasto położone w północnej części Wielkopolski, siedziba powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Pierwsze informacje o Czarnkowie, położonym na starym szlaku z Poznania na Pomorze, pochodzą z 1108 roku. Ośrodek rozwinął się w pewnej odległości od znajdującego się tutaj grodu, u zbiegu traktu pomorskiego z Wielenia do Ujścia i Nakła. Początków miasta jako takiego należy szukać w XIV wieku. Ustanowienie w Czarnkowie kasztelanii jako lokalnego ośrodka zarządzania przyczyniło się do rozwoju miejscowego osadnictwa.

Mural z charakterystycznymi zabytkami Czarnkowa zlokalizowany przy Placu Pułkownika Bartoszka
Mural z charakterystycznymi zabytkami Czarnkowa zlokalizowany przy Placu Pułkownika Bartoszka

Pierwotnie był to ośrodek prywatny, będąc w posiadaniu takich rodów jak Nałęczów-Czarnkowskich, Naramowskich, Poniatowskich oraz Świnarskich. Po nich, w 1772 roku, miasto przeszło pod panowanie pruskiego zaborcy. W 1885 roku Czarnków liczył trochę ponad 4000 mieszkańców, lecz liczba ta zmniejszyła się z czasem z uwagi na oddalenie od linii kolejowej i głównych traktów komunikacyjnych. W okresie międzywojennym stacjonował w miejscowości komisariat Straży Granicznej.

Taras widokowy

Z uwagi na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu Czarnków można zaliczyć do grona najpiękniej położonych polskich miast. Z utworzonego punktu widokowego zlokalizowanego w sąsiedztwie ulicy Krętej podziwiać możemy uroczą panoramę. Ze względu na ukształtowanie terenu otoczenie miasta zwyczajowo nazywane jest Szwajcarią Czarnkowską.

Rynek z ratuszem

Przy rozległym rynku o średniowiecznym pochodzeniu, zwanym obecnie Placem Wolności, wśród pierzei kamienic, znajduje się późnoklasycystyczny ratusz wzniesiony w połowie XIX wieku. W ramach rewitalizacji starówki w 2010 roku ustawiono ławeczkę Janka z Czarnkowa, mającą upamiętniać tego polskiego kronikarza żyjącego w XIV wieku. Siedzi on siedzi w skupieniu przed otwartą księgą rozłożoną na… beczce. Na zapisanych stronach widnieje napis: Nad Notecią, w miejscu, gdzie wzgórza morenowe stromymi uskokami opadają do rzeki, położony jest Czarnków – stary gród piastowski. Kasztelania czarnkowska dekretem królewskim otrzymuje prawa miejskie i szereg z tym związanych przywilejów. Dawny rynek należy do jednych z ładniejszych placów w Wielkopolsce, będąc docenianym w różnego typu konkursach.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Świątynia ta powstała z inicjatywy Czarnkowskich w latach 1570-1580 w miejscu poprzedniego obiektu, którego historia sięga być może nawet XIII wieku. W 1632 roku biskup poznański Adam Nowodworski na prośbę Katarzyny z Leszczyńskich i jej syna Franciszka Czarnkowskiego nadał czarnkowskiej farze tytuł kolegiaty, który funkcjonował niemal przez kolejne dwieście lat. W 1709 roku świątynia płonęła, lecz szczęśliwie odrestaurowano ją staraniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Antoniego Szembeka w latach 1724-1726. Wyposażenie wnętrza pochodzi jeszcze sprzed tego pożaru. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, ozdobionym stiukowymi żebrami, a w nawie głównej zachowało się pierwotne sklepienie gwiaździste. W 1855 roku nadbudowano wieżę, zmieniając jej kształt z barokowego na neogotycki. W tej formie możemy ją podziwiać do dzisiaj.

Browar

Czarnków jest szeroko znany ze swojego wyśmienitego piwa. Tradycje piwowarskie w regionie sięgają XVI wieku. Pierwsze wzmianki dotyczące tegoż konkretnego browaru, wzniesionego na ruinach zamku w miejscu pierwotnego grodu, datuje się na początek XIX wieku. W 1893 roku, za sprawą ówczesnych właścicieli, rodziny Koeppe, browar zyskał swój ostateczny kształt i charakter, który przetrwał do dziś. Jak podkreśla producent: „O unikalnym charakterze piw z Czarnkowa decyduje nie tylko tradycyjny sposób warzenia, ale również rzetelnie uprawiana sztuka piwowarska. Tutejsze piwa powstają wyłącznie przy użyciu naturalnych surowców, a smakowej pełni nabierają podczas blisko dwumiesięcznego leżakowania„. Na miejscu znajduje się niewielki sklepik firmowy.

Browar w Czarnkowie
Browar w Czarnkowie
Browar w Czarnkowie
Browar w Czarnkowie

Dwór

XVIII- wieczny dwór w formie klasycystycznej wzniesiony na planie litery L. Poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej został wyremontowany w uproszczonej formie. Obecnie wielorodzinny dom mieszkalny.

Dwór w Czarnkowie
Dwór w Czarnkowie

Spichlerz

Spichlerz zbożowy z końca XIX wieku znajdujący się przy dawnym Rynku Zbożowym, dzisiejszym Placu Paderewskiego. Obecnie wykorzystywany jako sklep. W okolicy liczna zabudowa szachulcowa.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA