Punkt widokowy- Czarnków
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół murowany,  muzeum,  Powiat czarnkowsko-trzcianecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  zabytkowy ratusz

Czarnków

Miasto położone w północnej części Wielkopolski, siedziba powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Pierwsze informacje o Czarnkowie, położonym na starym szlaku z Poznania na Pomorze, pochodzą z 1108 roku. Ośrodek rozwinął się w pewnej odległości od znajdującego się tutaj grodu, u zbiegu traktu pomorskiego z Wielenia do Ujścia i Nakła. Początków miasta jako takiego należy szukać w XIV wieku. Ustanowienie w Czarnkowie kasztelanii jako lokalnego ośrodka zarządzania przyczyniło się do rozwoju miejscowego osadnictwa.

Mural z charakterystycznymi zabytkami Czarnkowa zlokalizowany przy Placu Pułkownika Bartoszka

Pierwotnie był to ośrodek prywatny, będąc w posiadaniu takich rodów jak Nałęczów-Czarnkowskich, Naramowskich, Poniatowskich oraz Świnarskich. Po nich, w 1772 roku, miasto przeszło pod panowanie pruskiego zaborcy. W 1885 roku Czarnków liczył trochę ponad 4000 mieszkańców, lecz liczba ta zmniejszyła się z czasem z uwagi na oddalenie od linii kolejowej i głównych traktów komunikacyjnych. W okresie międzywojennym stacjonował w miejscowości komisariat Straży Granicznej.

Taras widokowy

Z uwagi na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu Czarnków można zaliczyć do grona najpiękniej położonych polskich miast. Z utworzonego punktu widokowego zlokalizowanego w sąsiedztwie ulicy Krętej podziwiać możemy uroczą panoramę. Ze względu na ukształtowanie terenu otoczenie miasta zwyczajowo nazywane jest Szwajcarią Czarnkowską.

Rynek z ratuszem

Przy rozległym rynku o średniowiecznym pochodzeniu, zwanym obecnie Placem Wolności, wśród pierzei kamienic, znajduje się późnoklasycystyczny ratusz wzniesiony w połowie XIX wieku. W ramach rewitalizacji starówki w 2010 roku ustawiono ławeczkę Janka z Czarnkowa, mającą upamiętniać tego polskiego kronikarza żyjącego w XIV wieku. Siedzi on siedzi w skupieniu przed otwartą księgą rozłożoną na… beczce. Na zapisanych stronach widnieje napis: Nad Notecią, w miejscu, gdzie wzgórza morenowe stromymi uskokami opadają do rzeki, położony jest Czarnków – stary gród piastowski. Kasztelania czarnkowska dekretem królewskim otrzymuje prawa miejskie i szereg z tym związanych przywilejów. Dawny rynek należy do jednych z ładniejszych placów w Wielkopolsce, będąc docenianym w różnego typu konkursach.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Świątynia ta powstała z inicjatywy Czarnkowskich w latach 1570-1580 w miejscu poprzedniego obiektu, którego historia sięga być może nawet XIII wieku. W 1632 roku biskup poznański Adam Nowodworski na prośbę Katarzyny z Leszczyńskich i jej syna Franciszka Czarnkowskiego nadał czarnkowskiej farze tytuł kolegiaty, który funkcjonował niemal przez kolejne dwieście lat. W 1709 roku świątynia płonęła, lecz szczęśliwie odrestaurowano ją staraniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Antoniego Szembeka w latach 1724-1726. Wyposażenie wnętrza pochodzi jeszcze sprzed tego pożaru. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, ozdobionym stiukowymi żebrami, a w nawie głównej zachowało się pierwotne sklepienie gwiaździste. W 1855 roku nadbudowano wieżę, zmieniając jej kształt z barokowego na neogotycki. W tej formie możemy ją podziwiać do dzisiaj.

Browar

Czarnków jest szeroko znany ze swojego wyśmienitego piwa. Tradycje piwowarskie w regionie sięgają XVI wieku. Pierwsze wzmianki dotyczące tegoż konkretnego browaru, wzniesionego na ruinach zamku w miejscu pierwotnego grodu, datuje się na początek XIX wieku. W 1893 roku, za sprawą ówczesnych właścicieli, rodziny Koeppe, browar zyskał swój ostateczny kształt i charakter, który przetrwał do dziś. Jak podkreśla producent: „O unikalnym charakterze piw z Czarnkowa decyduje nie tylko tradycyjny sposób warzenia, ale również rzetelnie uprawiana sztuka piwowarska. Tutejsze piwa powstają wyłącznie przy użyciu naturalnych surowców, a smakowej pełni nabierają podczas blisko dwumiesięcznego leżakowania„. Na miejscu znajduje się niewielki sklepik firmowy.

Browar w Czarnkowie
Browar w Czarnkowie

Dwór

XVIII- wieczny dwór w formie klasycystycznej wzniesiony na planie litery L. Poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej został wyremontowany w uproszczonej formie. Obecnie wielorodzinny dom mieszkalny.

Dwór w Czarnkowie

Spichlerz

Spichlerz zbożowy z końca XIX wieku znajdujący się przy dawnym Rynku Zbożowym, dzisiejszym Placu Paderewskiego. Obecnie wykorzystywany jako sklep. W okolicy liczna zabudowa szachulcowa.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version