Dwór w Czarnuszce
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czarnuszka

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Dobrzyca. Po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych w 1338 roku jako własność Przeczlausa herbu Wieniawa. Czarnuszka była zamieszkiwana w okresie późnego średniowiecza o czym świadczy zachowane niewielkie grodzisko stożkowe. Fundatorami i użytkownikami grodu byli Wieniawici. Wieś stanowiła od początku swojego istnienia własność prywatną i wchodziła w skład dóbr Karmina. W latach 1865-1886 gospodarzył tutaj Witold Potworowski h. Dębno, a następnie dobra wraz z folwarkiem Marianin należały do rodziny von Jouanne. Ostatnimi właścicielami wsi byli Tomisław Marian Morawski i jego żona Irena Michałowska.

Dwór

Murowany, niewielki dwór wzniesiony w stylu neoklasycystycznym w 4. ćwierci XIX wieku dla rodziny von Jouanne w miejscu wcześniejszej siedziby. Obiekt nakryty jest wysokim dachem dwuspadowym kryjącym mieszkalne poddasze. W strefie pod okapem dwór ozdobiony jest szerokim pasem z płycinami. Rezydencja w dobrym stanie technicznym, jednak opuszczona, co w dalszej perspektywie czasowej może prowadzić do degradacji. Wokół starszy park krajobrazowy- zdziczały, lecz dostępny dla odwiedzających. Rosą tutaj głównie jesiony, dęby szypułkowe, klony polne, modrzewie europejskie, kasztanowce białe i orzechy włoskie.

Zachowany wjazd z murem ogrodzeniowym z 1933 roku. Przy bramie znajduje się kapliczka z figurą Matki Bożej Królowej Polski- pierwotnie pochodziła z 1864 roku, jednak została zniszczona podczas II wojny światowej a następnie odbudowana w 1947 roku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version