dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czechel

Wieś w gminie Gołuchów, powiat pleszewski. Liczy około 260 mieszkańców.

Historia

Czechel występuje w źródłach co najmniej od 1390 roku. Właścicielami miejscowości w XVI wieku byli Czechelscy, Droszewscy, Wysoccy, w XVII wieku Wysoccy i Gzymisławscy, w XVIII wieku Grzymisławscy i Biernaccy, a także Kożuchowscy. W 1789 roku zarządzał dobrami Józef Trąmpczyński, w połowie XIX wieku Węgierscy, w 1881 roku August Hubert z Cegielskich. Później majątek przeszedł w ręce niemieckich rodzin Loose, a od 1905 roku aż do drugiej wojny- Hoffmannów. Ostatnim właścicielem Czechela był Erich Hoffmann.

Dwór

Eklektyczny dwór-willa z około 1900 roku, utrzymany w stylu renesansu północnego z pewnymi elementami secesyjnymi, o skomplikowanej bryle – wykusze, sterczyny, balkony, dekoracyjne szczyty, kule, iglice, strome dachy. Od lat powojennych do 2000 roku znajdowała się tutaj siedziba szkoły podstawowej, a obecnie jest własnością prywatną. Nowy właściciel zabrał się za jego remont (wymiana dachu, nowe okna) oraz uporządkował teren parku, za co można mu być bardzo wdzięcznym. Obecnie dwór jest niedostępny.
Stan na maj 2007

Źródło: Marcin Libicki, Piotr Libicki. Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version