Pałac w Czempiniu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Czempiń

Miasto położone w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czempiń. Prawa miejskie Czempiń otrzymał jeszcze przed 1399 rokiem. Tutejsze dobra ziemskie, wzmiankowane w źródłach pisanych od czasów średniowiecza, pozostawały do XVI wieku własnością Górków herbu Łodzia, czyli jednej z najznamienitszych polskich rodzin tamtych czasów. Po bezpotomnej śmierci wojewody poznańskiego Stanisława Górki w 1592 roku jego majątek odziedziczyli spokrewnieni z Górkami Czarnkowscy herbu Nałęcz. Za czasów świetności Rzeczypospolitej Jagiellonów miasteczko utrzymywało się częściowo z piwowarstwa i ze sprzedaży wódek. Funkcjonowało tu wówczas aż 8 karczm. Na potrzeby tutejszej gospodarki pracowały 2 młyny.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Czempinie i okolicach!

W 1601 roku Czempiń nabył Stanisław Szołdrski herbu Łodzia. Po nim jego wnuk Wojciech Szołdrski w 1681 roku sprzedał majątek Andrzejowi Szołdrskiemu, kasztelanowi biechowskiemu, który podjął szeroko zakrojone prace przy nowym pałacu. Miejscowość przechodziła następnie z rąk do rąk. Poważny kryzys w dziejach miasta wiąże się z okresem pierwszego najazdu szwedzkiego, licznymi zarazami, wojnami, upadkiem gospodarki i częstymi przemarszami wojsk. O upadku miasta i okolic świadczą wyniki przeprowadzonego po drugim rozbiorze Polski spisu ludności. Spis przeprowadzony przez administrację pruską wykazał, że miasto liczyło wówczas jedynie 608 mieszkańców. W czasach II Rzeczypospolitej kwitło tutaj życie społeczne i kulturalne. W tym okresie istniało też kilka znaczących przedsiębiorstw przemysłowych jak zakłady hutnicze czy mechaniczne. Obecnie miasteczko liczy niewiele ponad 5000 mieszkańców.

Legenda

Szło sobie przed laty żydzisko w nocy ze wsi do Czempinia. Gdy wszedł do piotrkowickiego lasu, usłyszał za sobą tętent kopyt końskich i trzaskanie bicza, a było bardzo ciemno. Obróciwszy się, ujrzał jeźdźca na koniu, a koń buchał ogniem z ócz i nozdrzy, a jeździec i rumak byli czarni, jak djabeł. Jeździec miał na głowie trójkątny kapelusz, torbę myśliwską i fuzją. Jadąc w galopie, wyrzekł do żyda: ,,Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus’’. Żyd ze strachu nie wyrzekł ani słowa, gdyż zmiarkował się, iż był to myśliwy nie z tego świata; wiedział także, iż na takie pozdrowienie nie daje się odpowiedzi, aby ukazujący się duch nie miał mocy nad człowiekiem. Żyd milczał, jak grób, a jeździec pogalopował naprzód, jednakże po pewnej chwili wrócił się, i wyrzekł drugie pozdrowienie, i teraz nie dostał odpowiedzi. Strzelec po kila razy wracał się i zawsze inaczej i w innym języku pozdrawiał, ale został zawsze bez odpowiedzi… Gdy już pierwsza na zegarze wybiła, utracił myśliwy całą swoją moc, i z błyskawiczną szybkością wrócił do lasu, gdzie słychać było po nim głośne ujadanie i szczekanie psów i gromki wystrzał. Teraz dopiero żydowin odetchnął i poszedł ku Czempiniowi. Starsi gospodarze opowiadali, iż także owego jeźdźca czarnego i rumaka, ogniem buchającego, widywali.      

Za: https://www.czempin.pl/Czempinskie_legendy.html

Pałac

Jedna z najcenniejszych i najbardziej okazałych barokowych rezydencji tej części kraju. Do jej postawienia wykorzystano prawdopodobnie mury wcześniejszego założenia. Inwestycję ukończono zapewne przed 1698 rokiem, kiedy to odbył się tutaj ślub Ludwika Szołdrskiego z Marianną z Unrugów. Kto by przypuszczał, że trzydzieści lat później będzie on zmuszony do odbudowy rezydencji po zniszczeniach w czasie wojny północnej. Prace zostały zakończone w 1739 roku.

Pałac na litografii Dunckera z końca XIX wieku

Obecnie jest to dwukondygnacyjna barokowa budowla wsparta na sklepionych kolebkowo piwnicach, założona na rzucie prostokąta z trzema wydatnymi ryzalitami od frontu. Ryzalit w środkowej części zaprojektowano również w elewacji tylnej. Całość wieńczą wysokie dachy kryte blachą, a elewacje ozdobione zostały pilastrami. We wnętrzu, o symetrycznym osiowym układzie, ponad sienią w środkowej części parteru, znajdowała się pierwotnie wielka, dwukondygnacyjna sala wypełniająca całą przestrzeń środkowego ryzalitu, ozdobiona bogatą dekoracją sztukatorską i malarską, której pozostałości odkryto w trakcie prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych w latach 80. XX wieku.

Zasadnicze przebudowy rezydencji miały miejsce w czasach Władysława Szołdrskiego, ostatniego z tego rodu właściciela dóbr czempińskich, który rezydował tu do połowy lat 40. XIX wieku. W latach 30. tegoż stulecia rozebrana została zabudowa okalająca honorowy dziedziniec, a do naszych czasów przetrwała jedynie ozdobna brama główna. W 1847 roku posiadłość została zlicytowana i sprzedana. Kupiła ją rodzina von Delhaes, która pozostawała tu do XX wieku. Gruntownie przebudowano wtedy wnętrze rezydencji. Wielka sala podzielona została stropem na dwie kondygnacje i dodatkowo ścianami działowymi na mniejsze pomieszczenia.

Aż żal, że w momencie pisania tych słów obiekt jest zamknięty i niedostępny- przy bramie znajduje się wiele mówiąca kartka – teren prywatny. Jeszcze do niedawna służył firmie organizującej w pałacu m.in. szkolenia, imprezy biznesowe i integracyjne, a obecnie opustoszały wystawiony jest na sprzedaż za kwotę niespełna 4.000.000 zł. Ciekawe jak ostatecznie skończy ten jeden z cenniejszych barokowych zabytków Wielkopolski?

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version