Kościół w Czerlejnie
kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czerlejno

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim, w gminie Kostrzyn. Pierwsze wzmianki o Czerlejnie pojawiają się już w XI wieku. Po roku 1068 powstał tu jeden z najstarszych ośrodków parafialnych w Wielkopolsce, czyli kościół pod wezwaniem św. Idziego ufundowany przez Władysława Hermana. Pierwotna nazwa Czyrnielino pochodziła od kmiecia Czyrniela. Była to wieś królewska, którą w 1246 roku otrzymał od księcia Przemysława I jego kanclerz, biskup poznański Bogufał. Od 1257 roku Czerlejno przeszło na własność kapituły gnieźnieńskiej. Pozostawało własnością biskupów gnieźnieńskich do końca XVIII wieku, aż w okresie zaborów wieś trafiła w ręce niemieckie. W latach międzywojennych Czerlejno należało do Zygmunta Stabrowskiego. To za jego czasu w 1923 roku wieś odwiedził Wincenty Witos. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Józef Milicki, który mieszkał tu do 1939 roku.

Pomnik powstańców wielkopolskich

Pomnik w formie obelisku z czterema stopniami zbudowano w dziesięciolecie powstania wielkopolskiego, czyli w 1928 roku . Kilkukrotnie remontowany- ostatnio w lipcu 2017 dzięki zbiórkom organizowanym przez kibiców ze stowarzyszenia Wiara Lecha.

Pałac

Pałac zbudowany w latach 1913-1916 roku dla Georga Friedericiego prawdopodobnie na zrębach wcześniejszej budowli. Jest to rezydencja eklektyczna, z cechami neorenesansu, secesji i neobaroku. Fasada oflankowana jest wieżyczkami osadzonymi na granitowych cokołach. Na wysokości trzeciej kondygnacji umieszczono półokrągłe wykusze. W centrum fasady znajduje się ozdobne wejście główne zaakcentowane półokrągłym gankiem z kolumnami. Korpus główny przykryty jest dachem mansardowym, kryjącym kolejną kondygnację, doświetlaną przez ozdobne lukarny. Na kalenicy dachu umieszczono okrągły taras widokowy. Z lewej strony do korpusu głównego przylega parterowa oranżeria, nakryta czterospadowym dachem z wieżyczką.

Po wojnie aż do 1994 roku pałac był siedzibą szkoły podstawowej w Czerlejnie. Obecnie opuszczona i niedostępna rezydencja wystawiona jest na sprzedaż.

Kościół

Drewniany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzi z 1743 roku i jest trzecią z kolei świątynią wzniesioną w tym miejscu. Wzniesiono ją z fundacji proboszcza Łukasza Lubaszowskiego. 25 października 1767 roku kościół był konsekrowany przez biskupa Ludwika de Riaucour. Wnętrze świątyni barokowe pochodzące przeważnie z XVIII wieku. Wokół kilka grobowców z XIX/XX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA