hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  Miasto,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Czerniejewo

Booking.com

Miasto położone w powiecie gnieźnieńskim. Liczy około 2500 mieszkańców. Jest oddalone o około 40 km. na wschód od Poznania. Pierwsza wzmianka o Czerniejewie pochodzi z 1284 roku.

Pałac

Pałac znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją. Wzniesiono go w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa z Rydzyny. Pałac pierwotnie przedstawiał styl późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pałac był przez okres swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany. W latach 1789-1790 został przekształcony w rezydencję klasycystyczną według projektu Kamsetzera. Od frontu dobudowano wtedy okazały czterokolumnowy portyk, który umożliwiał kryty dojazd pod samo wejście. Lata 1926-1928 to kolejne modyfikacje założenia. Przebudowa prowadzona przez Juliusza Nagórskiego polegała na dobudowaniu dwukondygnacyjnego skrzydła, które połączono z oficyną półkolistą galerią. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacem dopiero w latach 1980-1982. Losy powojenne nie były łaskawe dla pałacu, wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu. Do 1977 znajdowała się tutaj siedziba domu dziecka, później został on przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Późnogotycki kościół powstały w połowie XVI wieku. Dwunawowy, przebudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, rozbudowany 1904-1908. Nawa główna kryta sklepieniem zwierciadlanym. Wyposażenie wnętrza przeważnie późnobarokowe z okresu przebudowy.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA