hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  Miasto,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Czerniejewo

Miasto położone w powiecie gnieźnieńskim. Liczy około 2500 mieszkańców. Jest oddalone o około 40 km. na wschód od Poznania. Pierwsza wzmianka o Czerniejewie pochodzi z 1284 roku.

Pałac

Pałac znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją. Wzniesiono go w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa z Rydzyny. Pałac pierwotnie przedstawiał styl późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pałac był przez okres swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany. W latach 1789-1790 został przekształcony w rezydencję klasycystyczną według projektu Kamsetzera. Od frontu dobudowano wtedy okazały czterokolumnowy portyk, który umożliwiał kryty dojazd pod samo wejście. Lata 1926-1928 to kolejne modyfikacje założenia. Przebudowa prowadzona przez Juliusza Nagórskiego polegała na dobudowaniu dwukondygnacyjnego skrzydła, które połączono z oficyną półkolistą galerią. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacem dopiero w latach 1980-1982. Losy powojenne nie były łaskawe dla pałacu, wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu. Do 1977 znajdowała się tutaj siedziba domu dziecka, później został on przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Późnogotycki kościół powstały w połowie XVI wieku. Dwunawowy, przebudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, rozbudowany 1904-1908. Nawa główna kryta sklepieniem zwierciadlanym. Wyposażenie wnętrza przeważnie późnobarokowe z okresu przebudowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA