Pałac w Czerwonej Wsi
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czerwona Wieś

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Krzywiń. Miejscowość na przestrzeni wieków przybierała różne nazwy, w źródłach pojawiających się od połowy XIII wieku występowała jako „Czerwony Kościół”, co było zapewne związane z fundacją przez benedyktynów lubińskich ceglanej świątyni, a z czasem także „Czerwona Wieża”. Od 1744 roku aż do 1939 roku miejscowość należała rodziny Chłapowskich. W Czerwonej Wsi przyszedł na świat m.in. Karol Chłapowski, znany m.in. jako mąż Heleny Modrzejewskiej. Z tej niewielkiej miejscowości pochodzi także dr Franciszek Chłapowski, pierwowzór postaci dr Judyma z Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego, wybitny badacz gruźlicy i wspaniały lekarz.

Pałac w Czerwonej Wsi około 1912 roku

Pałac

Rezydencja powstała w 1845 roku dla Stanisława Chłapowskiego herbu Dryja według projektu znanego architekta Karola Würtemberga, ucznia Friedricha Augusta Stülera, w stylu toskańskiej willi. Budynek został założony na planie wydłużonego prostokąta. Korpus główny jest siedmioosiowy, podpiwniczony i trzykondygnacyjny. W centrum fasady korpusu znajduje się płytki ryzalit mieszczący wejście główne poprzedzone schodami. Z jednej strony do korpusu głównego przylega parterowa przybudówka, z drugiej czterokondygnacyjna, kwadratowa wieża wyposażona w zegar. Obecnie budynek jest zaniedbany oraz opuszczony. Park krajobrazowy dostępny.

Kościół

Kościół pw. św. Idziego w Czerwonej Wsi swoimi początkami sięga aż do XIII wieku. W 1778 świątynia została rozbudowana przez Ludwika Chłapowskiego, przez co z trudem dopatrzymy się starszych elementów. W dawnym prezbiterium, dzisiaj służącym za zakrystię, znajdują się ponoć XVI i XVII-wieczne malowidła. Wyposażenie wnętrza obiektu pochodzi z XVIII wieku i zostało przeważnie sfinansowane przez rodzinę Chłapowskich.

Czerwona Wieś

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version