pałac w Dąbkach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dąbki

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Wyrzysk. W 1431 roku w święto Podwyższenia Krzyża Świętego rozegrała się tutaj słynna bitwa, która przeszła do historii średniowiecznego oręża polskiego. Chłopami wielkopolskimi dowodzili Jan Jarogniewski, Dobrogost Koleński oraz Bartosz III Wezenborg. Z pieśnią hymnu Bogurodzica na ustach rozgromili oni oddział 600 konnych i 500 pieszych Krzyżaków dowodzonych przez Wernera von Nesselrode.

Pierwsza wzmianka o właścicielach wsi Dąbki pochodzi stosunkowo późno, bo dopiero z 1674 roku. Dawne dokumenty wspominają wówczas o rodzinie Radomskich. Kolejni znani ziemianie gospodarujący tutaj to Gotzowie, Laskowscy oraz Bnińscy. Na skutek długów w latach 30-tych XX wieku decyzją sądu majątek przejęło państwo.

Pałac

Neobarokowy pałac zbudowany w 1872 roku dla Ignacego Bnińskiego według projektu poznańskiego architekta Mariana Cybulskiego. Rezydencja miała nawiązywać do architektury francuskiej. Jest to siedmioosiowa, dwukondygnacyjna budowla z dwiema trzykondygnacyjnymi wieżami. Wejście jest poprzedzone portykiem czterokolumnowym podtrzymującym taras.

W okresie okupacji niemieckiej do czerwca 1942 roku w pałacu mieścił się oddział robotniczy jeńców brytyjskich, następnie w 1945 roku obiekt przejęło wojsko radzieckie. Po wojnie mieścił się tutaj hotel dla myśliwych dewizowych. Obecnie obiekt jest niedostępny, prawdopodobnie stanowi własność prywatną.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version