Pałac w Dębinie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dębina

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Pniewy. Od średniowiecza tereny te są związane z sąsiednim Otorowem i tamtejszym właścicielem majątku, czyli Nałęczem Tomisławem z Szamotuł. Ziemie te otrzymał w zasługi od samego Przemysława II. Po tym jakże mężnym woju władali tutaj Otorowscy, Buszewscy, Kuchlińscy, Skrzydlewscy, Bronikowscy i Moszczeńscy. Formalnie Dębinę rozróżniamy dopiero pod koniec XVIII wieku, jako wyszczególniony folwark wchodzący w skład dóbr Otorowa, od 1903 roku także samodzielną wieś.

W XIX wieku Dębinę dzierżawili Emilia z Koszutskich herbu Leszczyc i Epifaniusz Miaskowski herbu Bończa. Jakiś czas po śmierci Epifaniusza w 1821 roku Emilia ponownie wyszła za mąż za… trzydzieści lat starszego Jana Lubomęskiego herbu Pomian. Po nieoczekiwanej i przedwczesnej śmierci Emilii po czterech latach umiera także Jan. Jako, że małżeństwo było bezdzietne majątek kupuje niemiecka rodzina książęca, najpierw Ernest von Sachsen Altenburg, a następnie książę Saksonii Moritz Franz. W 1901 roku wieś staje się własnością berlińskiego Banku Krajowego, który z czasem podzielił ziemię na mniejsze jednostki. Ostatecznie w 1903 roku Dębinę kupili Marta z Wegnerów i Eugen Bollmannowie. W 1926 roku majątek liczył 506 ha, w tym 452 ha ziemi uprawnej, 50 ha łąk i pastwisk. W rękach tej rodziny Dębina pozostawała aż do końca II wojny światowej.

Pałac

Pałac zbudowany około 1910 roku dla rodziny Bollmannów wzorowany na berlińskich willach z tego okresu. Wcześniej istniał tutaj zapewne albo skromny dom rządcy lub niewielki dwór. Dwukondygnacyjna rezydencja wzniesiona jest na planie prostokąta z użytkowym poddaszem skrytym pod wysokim dachem. W fasadzie umieszczono nieznaczny ryzalit, a w nim poprzedzony jednobiegowymi schodami wgłębny ganek arkadowy skrywający wejście główne do pałacu. Pilnują go dwa groźne… lwy.

Po wojnie pałac z majątkiem przejął Skarb Państwa, a gruntami zarządzała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Szczęśliwie w budynku ulokowano biura, więc nie został aż tak zdewastowany. W 2001 roku rezydencja została sprywatyzowana. Zdecydowanie wyszło to jej na dobre. Po solidnym remoncie otwarto tutaj restauracje o wdzięcznej nazwie „Sęk w tym” oraz hotel. Nowi właściciele stworzyli miejsce, które zdecydowanie wpisuje się w klimat pałacu, do tego nie ograniczając się tylko do imprez zamkniętych, ale będąc także otwartym na klienta indywidualnego, co mimo wszystko stanowi rzadkość w takiej lokalizacji. Kuchnia serwująca dania kuchni polskiej to najwyższa klasa, zachowując przy tym przystępne ceny. Osobiście byłem bardzo mile zaskoczony. Pozostaje mi tylko polecić to miejsce i liczyć, że jeszcze tutaj wrócę. Polecam nocleg w tym zjawiskowym pałacu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

One Comment

  • Teresa Torłop

    Dodam tylko, że w latach 60-tych ubiegłego wieku pałac w Dębinie pełnił rolę spółdzielczego ośrodka kolonijnego i wczasowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version