Pałac w Dębinie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dębina

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Pniewy. Od średniowiecza tereny te są związane z sąsiednim Otorowem i tamtejszym właścicielem majątku, czyli Nałęczem Tomisławem z Szamotuł. Ziemie te otrzymał w zasługi od samego Przemysława II. Po tym jakże mężnym woju władali tutaj Otorowscy, Buszewscy, Kuchlińscy, Skrzydlewscy, Bronikowscy i Moszczeńscy. Formalnie Dębinę rozróżniamy dopiero pod koniec XVIII wieku, jako wyszczególniony folwark wchodzący w skład dóbr Otorowa, od 1903 roku także samodzielną wieś.

W XIX wieku Dębinę dzierżawili Emilia z Koszutskich herbu Leszczyc i Epifaniusz Miaskowski herbu Bończa. Jakiś czas po śmierci Epifaniusza w 1821 roku Emilia ponownie wyszła za mąż za… trzydzieści lat starszego Jana Lubomęskiego herbu Pomian. Po nieoczekiwanej i przedwczesnej śmierci Emilii po czterech latach umiera także Jan. Jako, że małżeństwo było bezdzietne majątek kupuje niemiecka rodzina książęca, najpierw Ernest von Sachsen Altenburg, a następnie książę Saksonii Moritz Franz. W 1901 roku wieś staje się własnością berlińskiego Banku Krajowego, który z czasem podzielił ziemię na mniejsze jednostki. Ostatecznie w 1903 roku Dębinę kupili Marta z Wegnerów i Eugen Bollmannowie. W 1926 roku majątek liczył 506 ha, w tym 452 ha ziemi uprawnej, 50 ha łąk i pastwisk. W rękach tej rodziny Dębina pozostawała aż do końca II wojny światowej.

Pałac

Pałac zbudowany około 1910 roku dla rodziny Bollmannów wzorowany na berlińskich willach z tego okresu. Wcześniej istniał tutaj zapewne albo skromny dom rządcy lub niewielki dwór. Dwukondygnacyjna rezydencja wzniesiona jest na planie prostokąta z użytkowym poddaszem skrytym pod wysokim dachem. W fasadzie umieszczono nieznaczny ryzalit, a w nim poprzedzony jednobiegowymi schodami wgłębny ganek arkadowy skrywający wejście główne do pałacu. Pilnują go dwa groźne… lwy.

Po wojnie pałac z majątkiem przejął Skarb Państwa, a gruntami zarządzała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Szczęśliwie w budynku ulokowano biura, więc nie został aż tak zdewastowany. W 2001 roku rezydencja została sprywatyzowana. Zdecydowanie wyszło to jej na dobre. Po solidnym remoncie otwarto tutaj restauracje o wdzięcznej nazwie „Sęk w tym” oraz hotel. Nowi właściciele stworzyli miejsce, które zdecydowanie wpisuje się w klimat pałacu, do tego nie ograniczając się tylko do imprez zamkniętych, ale będąc także otwartym na klienta indywidualnego, co mimo wszystko stanowi rzadkość w takiej lokalizacji. Kuchnia serwująca dania kuchni polskiej to najwyższa klasa, zachowując przy tym przystępne ceny. Osobiście byłem bardzo mile zaskoczony. Pozostaje mi tylko polecić to miejsce i liczyć, że jeszcze tutaj wrócę. Polecam nocleg w tym zjawiskowym pałacu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

One Comment

  • Teresa Torłop

    Dodam tylko, że w latach 60-tych ubiegłego wieku pałac w Dębinie pełnił rolę spółdzielczego ośrodka kolonijnego i wczasowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version