Pałac w Dłoni
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dłoń

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Miejska-Górka. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Dłonie,  jedna z największych w ówczesnym pruskim powiecie krobskim w rejencji poznańskiej. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła wówczas 310 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 32 domostwa. W tym czasie właściciel majątku założył tu cukrownię według metody niemieckiego chemika Sebastiana Karla Schüzenbacha. Od 1957 roku w Dłoni gospodaruje Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne, będące własnością Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pałac

Pałac w Dłoni powstał ok. 1910 roku dla książąt Marii Otylii i Franciszka Ksawerego Druckich – Lubeckich.  Zaprojektował go jeden z najwybitniejszych architektów tego okresu, czyli Roger Sławski w modnym wówczas neoklasycystycznym stylu w tzw. kostiumie narodowym. Centralną część obecnej budowli stanowi wcześniejszy budynek dworski. Charakterystycznym elementem dekoracyjnym pałacu jest okazały, joński portyk z czterema wysokimi kolumnami.

Rezydencję poprzedza okazała stróżówka, a przy niej bogata w detale kuta brama. Założenie pałacowe otacza park krajobrazowy, który powstał jeszcze w XIX wieku, a jego powierzchnia wynosi niespełna 4 ha. Rosną tutaj okazałe platany oraz dęby. Przy stawie zachował się pawilon chiński z XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version