Kościół w Długiej Goślinie
dwór,  kościół drewniany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Długa Goślina

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina. Pierwotnie we wczesnym średniowieczu stanowiła rycerską własność ziemską, następnie we władaniu różnych rodów szlacheckich. Tutejsza parafia powstała już w 1325 roku. Historia miejscowości jest także ściśle związana z benedyktynkami, które w XVII wieku kupiły wieś, stanowiącą dla nich swojego rodzaju azyl w czasie licznych epidemii nawiedzających w tym czasie Poznań. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Kościół pw. Marii Magdaleny z około 1600 roku zbudowany z fundacji benedyktynek z Poznania. Jest to obiekt jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Wieża dostawiony od frontu pochodzi z 1770 roku, konstrukcji słupowej. Wewnątrz wyposażenie przeważnie z XVII i XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę. W ołtarzu po prawej stronie umieszczono XVII-wieczną rzeźbę Chrystusa w typie Vir dolorum, czyli Chrystusa Boleściwego. Rzeźbę wiąże się z fundacją klasztorną.

Dwór

Dwór o cechach neogotyku i klasycyzmu wzniesiony na początku XIX wieku, następnie rozbudowany o skromne skrzydło z wieżą zwieńczoną krenelażem. W wyniku mocnych przekształceń niewiele różni się obecnie od okolicznych domów, także łatwo go przeoczyć wśród zabudowy jednorodzinnej.

Dwór w Długiej Goślinie
Dwór w Długiej Goślinie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA