Kościół w Długiej Goślinie
dwór,  kościół drewniany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Długa Goślina

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina. Pierwotnie we wczesnym średniowieczu stanowiła rycerską własność ziemską, następnie we władaniu różnych rodów szlacheckich. Tutejsza parafia powstała już w 1325 roku. Historia miejscowości jest także ściśle związana z benedyktynkami, które w XVII wieku kupiły wieś, stanowiącą dla nich swojego rodzaju azyl w czasie licznych epidemii nawiedzających w tym czasie Poznań. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Kościół pw. Marii Magdaleny z około 1600 roku zbudowany z fundacji benedyktynek z Poznania. Jest to obiekt jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Wieża dostawiony od frontu pochodzi z 1770 roku, konstrukcji słupowej. Wewnątrz wyposażenie przeważnie z XVII i XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę. W ołtarzu po prawej stronie umieszczono XVII-wieczną rzeźbę Chrystusa w typie Vir dolorum, czyli Chrystusa Boleściwego. Rzeźbę wiąże się z fundacją klasztorną.

Dwór

Dwór o cechach neogotyku i klasycyzmu wzniesiony na początku XIX wieku, następnie rozbudowany o skromne skrzydło z wieżą zwieńczoną krenelażem. W wyniku mocnych przekształceń niewiele różni się obecnie od okolicznych domów, także łatwo go przeoczyć wśród zabudowy jednorodzinnej.

Dwór w Długiej Goślinie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version