Dwór w Dobczynie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dobczyn

Booking.com

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Śrem. W sąsiedztwie parku dworskiego znajdują się stawy hodowlane. To w Dobczynie urodził się dziekan wydziału sztuk wyzwolonych Akademii Krakowskiej ksiądz Andrzej Gałka (1400-1451).

Dwór

Okazały, eklektyczny dwór z początku XIX wieku, rozbudowany następnie w 1912 roku o neoromańskie skrzydło. Zabytek otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni ok. 2,75 ha z pomnikowymi drzewami takimi jak topola kanadyjska, dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. Ostatnim właścicielem dworu do 1939 roku był Stanisław Baranowski.

Obecnie rezydencja należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obiekt jest zabezpieczony przed wejściem postronnych osób, na ten moment prezentuje przyzwoity stan techniczny, lecz pilnie potrzebne są tutaj prace remontowe. Wnętrze za to całkowicie zdewastowane, ze skromnymi pozostałościami detalu architektonicznego oraz stolarki. Park krajobrazowy dostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA