Pałac w Dobramyśli
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dobramyśl

Wieś położna w powiecie leszczyńskim w gminie Osieczna. Folwark „Dobromyśl” utworzono zapewne dopiero w 3. ćwierci XVIII wieku na terenach majętności osieckiej dla Mikołaja Skoroszewskiego herbu Awdaniec. W ciągu kolejnych lat przechodził z rąk do rąk- kolejnymi właścicielami byli m.in. Steremlerowie, George, Modlibowscy, Leesen czy Spättgen. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Heinrich Heydebrandt. Na terenie folwarku w 1952 roku utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która w pałacu miała swoje biura.

Pałac

Pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku prawdopodobnie dla Adolfa Ernesta Georga. Budowla swoim stylem nawiązuje do neorenesansowych willi. W fasadzie dominuje dwukondygnacyjny ryzalit z wejściem głównym ukrytym w głębi loggii. Prowadzą doń szerokie, jednobiegowe schody. W lewym narożniku fasady stoi okrągła, trzykondygnacyjna wieża, zwieńczona tarasem widokowym. Park krajobrazowy otaczający pałac jest zadbany, lecz stanowiąc najprawdopodobniej własność prywatną jest niedostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *