Pałac w Dobramyśli
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dobramyśl

Wieś położna w powiecie leszczyńskim w gminie Osieczna. Folwark „Dobromyśl” utworzono zapewne dopiero w 3. ćwierci XVIII wieku na terenach majętności osieckiej dla Mikołaja Skoroszewskiego herbu Awdaniec. W ciągu kolejnych lat przechodził z rąk do rąk- kolejnymi właścicielami byli m.in. Steremlerowie, George, Modlibowscy, Leesen czy Spättgen. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Heinrich Heydebrandt. Na terenie folwarku w 1952 roku utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która w pałacu miała swoje biura.

Pałac

Pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku prawdopodobnie dla Adolfa Ernesta Georga. Budowla swoim stylem nawiązuje do neorenesansowych willi. W fasadzie dominuje dwukondygnacyjny ryzalit z wejściem głównym ukrytym w głębi loggii. Prowadzą doń szerokie, jednobiegowe schody. W lewym narożniku fasady stoi okrągła, trzykondygnacyjna wieża, zwieńczona tarasem widokowym. Park krajobrazowy otaczający pałac jest zadbany, lecz stanowiąc najprawdopodobniej własność prywatną jest niedostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version