dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat ostrzeszowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Doruchów

Spora wieś licząca ok. 2500 mieszkańców, siedziba gminy Doruchów, leżąca w powiecie ostrzeszowskim.

Proces czarownic…

Doruchów bywa wzmiankowany w różnego rodzaju przewodnikach czy książkach nie ze względu na swoje zabytki lub walory przyrodnicze, tylko… ostatni proces czarownic w Europie, który z 1775 roku. Skazano wtedy czternaście kobiet i spalono je na stosie. Odbyło się to zgodnie z obowiązującym wówczas prawem. Rok później sejm ustanowił zakaz takich praktyk.

Dwór

Piętrowy dwór z początku XX wieku zbudowany dla rodziny Thiel. Fasada o dwóch szczytach formą nawiązuje do secesji. Obecnie znajduje się tutaj biblioteka. Park krajobrazowy o powierzchni 4,2 ha został ukształtowany w okresie powstania dworu. Posiada staw z niewielką wysepką, prawdopodobnie pozostałość średniowiecznego grodu.

Kościół

Neoromański kościół św. Stanisława Kostki pochodzący z 1889 roku. Przy świątyni kaplica grobowa Thielów.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version