Pałac w Drobninie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Drobnin

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Krzemieniewo. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pochodzą już z XIII wieku jako własność rycerskiego rodu Piotrowiców i Leszczyców. Na przełomie XIV i XV wieku dobra były własnością rodu Wyskotów. W kolejnych stuleciach wsią władali rodziny Borków, Gostyńskich, Kostków, Górków, Opalińskich, Przyjemskich herbu Rawicz czy Węgorzewskich herbu Leszczyc. Od 1759 roku właścicielem w drodze dziedziczenia został Jan Nepomucen Leszczyc. Na początku XIX wieku oddał on wieś w dzierżawę. Od 1851 roku właścicielami Drobnina byli Rychłowscy herbu Nałęcz, następnie dobra kupił Stanisław Ponikiewski herbu Trzaska- wielki zwolennik praktycznego zastosowania najnowszych zdobyczy ówczesnej nauki i techniki w rolnictwie. Stworzył on modelowe gospodarstwo rolne. Ostatnim właścicielem dóbr Drobnin od 1910 do 1939 roku był syn Stanisława – Stefan Ponikiewski.

Pałac

Pierwotne założenie dworskie pochodzące z XVIII wieku wybudował Józef Miłkowski. Rezydencja została następnie przebudowana i rozbudowana w 1852 roku dla Władysława Rychłowskiego. Formę pałacową budowla zyskała w 1910 roku według projektu Stanisława Mieczkowskiego. Dobudowano wtedy piętrowe boczne skrzydła nakryte oddzielnymi dachami, a na osi elewacji frontowej postawiono monumentalny, czterokolumnowy portyk nadający całości cechy klasycystyczne. W trójkątnym naczółku umieszczono płaskorzeźbiony kartusz zawierający herb Trzaska Ponikiewskich. W czasie Powstania Wielkopolskiego w pomieszczaniach rezydencji zlokalizowano tymczasowy szpital. Zmarł w nim dwudziestoletni operator ciężkiego karabinu maszynowego Franciszek Masztalerz z Kościana.

Obiekt znajduje się obecnie w przyzwoitym stanie- w części pomieszczeń znajdują się biura spółdzielni mieszkaniowej. Szczątkowe pozostałości sztukaterii zachowały się jedynie w pomieszczeniach parteru. W ostatnich latach pałac wraz z parkiem odzyskali potomkowie Ponikiewskich.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA