kościół murowany,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Dubin

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Jutrosin. Pierwsze informacje źródłowe o miejscowości o wdzięcznej nazwie… „Dupin” pojawiają się w XIII wieku za sprawą Bolesława Pobożnego, który miał tutaj wznieść gród we wsi komesa Szczedrzyka. Dokument erekcyjny spisano 28 listopada 1284, wówczas to książę wielkopolski Przemysł II nadał kasztelanowi krobskiemu Stefanowi Szczedrzykowicowi Awdańcowi z Jerki przywilej na założenie miasta Dubina. Sama osada miała rozwinąć się dopiero po upływie 26 lat od wydania dokumentu. Następna wzmianka zachowana w archiwach, potwierdzająca istnienie miasta, pochodzi dopiero z 1446 roku. W 1510 roku dziedzicami miasta i kolatorami kościoła byli Jan Sarnowski, Maciej Jastrzębski, Job Roszkowski i Anna Zakrzewska. W 1895 roku Dubin utracił prawa miejskie i od tego czasu funkcjonuje jako wieś. Na terenie miejscowości zachował się cenny zespół dwudziestu dwóch stodół szachulcowych z około 1880 roku.

Stodoły szachulcowe w Dubinie

Kościół

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj świątyni pochodzą z 1285 roku, lecz brak z tego okresu szczegółowych informacji. W roku 1417 patronami kościoła w Dubinie byli Jan z Dubina, Czema z Lubiatówka oraz dwaj Szczedrzykowice Konarscy. W połowie tegoż stulecia dziedziczka miasta Katarzyna Zginalska ufundowała nowy kościół, zapewne drewniany. Pod koniec kolejnego stulecia pojawiają się przesłanki o zbudowaniu nowej świątyni.

Kościół w Dubiniu

Obecnie istniejący kościół pw. św. Mikołaja Biskupa powstał w latach 1938-1939 w stylu neoromańskim według projektu poznańskiego architekta Franciszka Morawskiego.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA