dwór,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Duszniki

Booking.com

Wieś położona w powiecie szamotulskim, siedziba gminy Duszniki. Pierwsze informacje o miejscowości w kronikach pojawiają się w XIII wieku. Wówczas stanowiły własność biskupów poznańskich. W tym miejscu legendy mieszają się z faktami, gdyż miejscowa opowieść nawiązuje do ofiarowania wsi biskupowi jako legat za duszę. Duszniki długo były własnością kościelną, gdyż dopiero po kasacie majątku w 1793 roku przeszły na własność króla pruskiego. W okresie międzywojennym wieś należała do Skarbu Państwa, od którego dzierżawiło je Towarzystwo Akcyjne „Siew” z Poznania. Wówczas majątek liczył 956 ha, w tym 761 ha ziem uprawnych, 120 ha łąk i pastwisk oraz 75 ha nieużytków.

Dwór

Rezydencja zbudowana w 1848 roku dla francuskiego dzierżawcy majątku o nazwisku Dronge. Jest to obiekt parterowy, wysoko podpiwniczony. W części centralnej fasady umieszczono trójkątnie zwieńczona wystawkę mieszcząca drugą kondygnację. Poddasze użytkowe, z pokojami w szczytach.

Dwór w Dusznikach

Ostatnim przedwojennym właścicielem dworku była rodzina Skrzydlewskich. Wnętrze po 1945 roku zostało całkowicie przeobrażone i jest bez walorów zabytkowych. Obecnie obiekt pełni funkcje społeczne. Niewielki, przekształcony park krajobrazowy, jest miejscem ogólnodostępnym.

Kościół pw. św. Marcina

Świątynia wzniesiona w 1 połowie XVI wieku z fundacji biskupów poznańskich w miejscu wcześniejszych obiektów. Zniszczona w wyniku pożaru w 1758 roku, następnie odbudowana. Ostateczny kształt kościół uzyskał w wyniku przebudowy z początku XX wieku. Wówczas jego nawa została przedłużona o jedno przęsło w stronę zachodnią, a od strony północnej dobudowano nawę boczną i zakrystię. Pomimo zniszczeń w gotyckiej części zachowały się sklepienia-w trzech przęsłach sieciowo-gwiaździste, w czwartym gwiaździste. We wnętrzu zobaczyć można wyposażenie z XVIII wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA