Skansen w Dziekanowicach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół drewniany,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  skansen,  świątynie,  szlak piastowski,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dziekanowice

Booking.com

Dziekanowice to wieś położona w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Łubowo. Znane przede wszystkim z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, jednego z najpiękniejszych polskich skansenów.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wielkopolski Park Etnograficzny to skansen wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach położony nad brzegiem jeziora Lednica, ok. 35 km. na wschód od Poznania. Zwiedzanie muzeum może zająć ok. 2-3 godziny, podczas których przeniesiemy się w czasie i zobaczymy w jakich warunkach żyli mieszkańcy dawnej wsi, która odeszła już w zapomnienie.

Skansen w Dziekanowicach

Zgromadzono tu chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę oraz rekonstrukcję szlacheckiego dworu ze Studzieńca pod Rogoźnem. Kopia dworu, mimo podobnej formy i wielkości do oryginału, ma zupełnie inną konstrukcję, gdyż zamiast drewnianych belek zdecydowano się na cegłę i beton. We wnętrzu zaprezentowano ekspozycję ukazującą życie rodziny ziemiańskiej na początku XX wieku.

Kopia dworu ze Studzieńca
Dwór w Studzieńcu
Dwór w Studzieńcu
Kopia dworu ze Studzieńca
Kopia dworu ze Studzieńca

W kolekcji muzealnej znajdują się także bogate zbiory wyposażenia domowego i gospodarczego. Poszczególne budynki i zagrody także wyposażone są w sprzęty, narzędzia i odzież, które odzwierciadlają warunki i sposób życia rodzin utrzymujących się z pracy na roli, w tym również rzemieślników. Zabudowa wsi wielkopolskiej z przełomu XVIII i XIX wieku została odtworzona na planie owalnicy z wydłużonym placem pośrodku i drogami oddzielającymi parcele od pól.


Tak właśnie mogła wyglądać typowa wielkopolska wieś. Trudno jej odmówić uroku, prawda? Te czasy jednak bezpowrotnie minęły i klimat minionych lat możemy poczuć jedynie w skansenach. Można na chwilę zapomnieć o ich sztuczności i uzmysłowić sobie jak wielu artystom podobny widok dawał natchnienie do malowania swoich pejzaży. Obecnie większość wsi nie różni się wiele od miejskich osiedli. Trudno zaobserwować jakąkolwiek spójność oraz powiązania z lokalną tradycją. Tylko stojący niekiedy zabytkowy kościół lub dworek przypomina, że ludzie mieli kiedyś lepsze poczucie estetyki… Dogorywający gdzieś na uboczu drewniany koźlak lub spichlerz oznajmiają nową erę. Jednym ze sposobów ratowania tego dziedzictwa są właśnie tego typu plenerowe muzea. Szczerze polecam wizytę w Dziekanowicach, jest to bez wątpienia jeden z ciekawszych skansenów w Polsce.
www.lednicamuzeum.pl

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA