kościół murowany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Dzierzbin

Wieś leżąca w gminie Mycielin, powiat kaliski. Znajduje się ok. 30 km na północ od Kalisza. Liczy ok. 300 mieszkańców.

Historia

Właścicielami Dzierbina byli m. in. Jakub Dzierzbiński, Marcin Szadkowski, Piotr Rudnicki, Gałczyńscy herbu Sokola. W 1912 roku większość majątku przeszło w ręce Banku Włościańskiego, który sprzedał je częściami. Oprócz znajdującego się tutaj zabytkowego kościoła literatura wskazuje jeszcze na dwór z 1876 zbudowanego dla Efraima Froma (murowany z cegły, parterowy, podpiwniczony) jednak ja takowego nie znalazłem.

Kościół

Jednym z najcenniejszych zabytków powiatu kaliskiego jest romański kościół p.w. Wszystkich Świętych pochodzący najprawdopodobniej z XII wieku . Był przebudowywany w XIV, XV i XVIII wieku co znacznie zatarło pierwotny styl architektoniczny świątyni. Z pierwotnego kościoła pozostał tylko korpus, do którego dobudowano prezbiterium gotyckie, dlatego trudno bezspornie określić schemat założenia. Posiada wyodrębniony chór, zamknięty ścianą prostą, w którym zrezygnowano z apsydy, nie różnicując partii chóru. Wewnątrz znajduje się wyposażenie z XVII-XVIII wieku. Przy kościele brama z 1919 roku.

Źródło: Granitowe kościoły wiejskie XII wieku w Wielkopolsce S. Wilińskiego, www.kalisz.9o.pl, Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, własne materiały, Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version