Pałac w Fabianowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Fabianów

Booking.com

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Dobrzyca. W źródłach pojawia się po raz pierwszy w 1412 roku jako miejscowość o nazwie Pabianowicze. Do XVII wieku było to gniazdo rodowe Pabiańskich. Pod koniec XVIII wieku mieszkało tu 121 osób, a w 1864 roku 230 mieszkańców. Od połowy XIX wieku majątek znajdował się w rękach niemieckich.

Pałac

Eklektyczny pałac zbudowany na początku XX wieku dla rodziny Küttnerów. Cechą charakterystyczną rezydencji jest kilkukondygnacyjna wieża oraz czerwona elewacja z białymi detalami architektonicznymi. W parku krajobrazowym z XIX wieku znajduje się pewna ciekawostka- cmentarzyk ukochanych psów dziedzica. Rosną w nim okazałe robinie akacjowe, lipy drobnolistne oraz dęby błotne. Od 1972 roku mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA