Pałac w Fabianowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Fabianów

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Dobrzyca. W źródłach pojawia się po raz pierwszy w 1412 roku jako miejscowość o nazwie Pabianowicze. Do XVII wieku było to gniazdo rodowe Pabiańskich. Pod koniec XVIII wieku mieszkało tu 121 osób, a w 1864 roku 230 mieszkańców. Od połowy XIX wieku majątek znajdował się w rękach niemieckich.

Pałac

Eklektyczny pałac zbudowany na początku XX wieku dla rodziny Küttnerów. Cechą charakterystyczną rezydencji jest kilkukondygnacyjna wieża oraz czerwona elewacja z białymi detalami architektonicznymi. W parku krajobrazowym z XIX wieku znajduje się pewna ciekawostka- cmentarzyk ukochanych psów dziedzica. Rosną w nim okazałe robinie akacjowe, lipy drobnolistne oraz dęby błotne. Od 1972 roku mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA