Dwór w Gałązkach Małych
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gałązki Małe

Niewielka wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski, ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa Wlkp. Liczy około 130 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1401 roku. Na przestrzeni wieków Gałązki należały m. in. do rodziny Gałęskich, Franciszka Molskiego, Stanisława Przyspolewskiego herbu Topór, Macieja Milewskiego, Wilhelma Hilbiga. W latach 80. XIX wieku w dominium mieszkało 91 osób w zaledwie ośmiu domach. W 1907 roku za Hilbigów majątek liczył 277 ha. Trzymano tutaj wówczas 28 koni, 161 sztuk bydła i 97 świń. Po I wojnie światowej Gałązki przeszły na własność skarbu państwa. Po parcelacji majątku w 1929 roku na resztówce gospodarzył Konstanty Gąsowski.

Dwór

Dwór rodziny Hilbigów zbudowany w 1903 roku. Jest to obiekt piętrowy, murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z wysokim dachem czterospadowym. Frontowy ryzalit poprzedzony jest schodami wejściowymi. Po 1929 roku pełnił funkcję domu właściciela resztówki, a po II wojnie światowej mieszkań komunalnych, co doprowadziło z czasem do dewastacji obiektu.

Zdjęcie z ok. 2005 roku

Przez lata dwór był pozbawiony właściwej opieki, co miało realny wpływ na jego stan techniczny. Wnętrza zostały całkowicie przekształcone- w formie szczątkowej zachowała się jedynie stolarka drzwiowa. Po przejęciu przez prywatnego właściciela przeprowadzono remont dachu, stworzono także projekty adaptacji i rozbudowy na obiekt hotelowo- gastronomiczny. Obecnie dwór stoi opustoszały. Park krajobrazowy zdziczały, lecz nadal dostępny.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA