Dwór w Gałązkach Małych
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gałązki Małe

Niewielka wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski, ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa Wlkp. Liczy około 130 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1401 roku. Na przestrzeni wieków Gałązki należały m. in. do rodziny Gałęskich, Franciszka Molskiego, Stanisława Przyspolewskiego herbu Topór, Macieja Milewskiego, Wilhelma Hilbiga. W latach 80. XIX wieku w dominium mieszkało 91 osób w zaledwie ośmiu domach. W 1907 roku za Hilbigów majątek liczył 277 ha. Trzymano tutaj wówczas 28 koni, 161 sztuk bydła i 97 świń. Po I wojnie światowej Gałązki przeszły na własność skarbu państwa. Po parcelacji majątku w 1929 roku na resztówce gospodarzył Konstanty Gąsowski.

Dwór

Dwór rodziny Hilbigów zbudowany w 1903 roku. Jest to obiekt piętrowy, murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z wysokim dachem czterospadowym. Frontowy ryzalit poprzedzony jest schodami wejściowymi. Po 1929 roku pełnił funkcję domu właściciela resztówki, a po II wojnie światowej mieszkań komunalnych, co doprowadziło z czasem do dewastacji obiektu.

Zdjęcie z ok. 2005 roku

Przez lata dwór był pozbawiony właściwej opieki, co miało realny wpływ na jego stan techniczny. Wnętrza zostały całkowicie przekształcone- w formie szczątkowej zachowała się jedynie stolarka drzwiowa. Po przejęciu przez prywatnego właściciela przeprowadzono remont dachu, stworzono także projekty adaptacji i rozbudowy na obiekt hotelowo- gastronomiczny. Obecnie dwór stoi opustoszały. Park krajobrazowy zdziczały, lecz nadal dostępny.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version