Dwór w Gałązkach Wielkich
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gałązki Wielkie

Booking.com

Wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa Wlkp. Liczy około 200 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1403 roku. Na przestrzeni wieków Gałązki należały m. in. do rodziny Gałęskich, Kotowieckich, Kostrzewskich, Sadowskich, Skarżyńskich. W 1906 roku majątek przeszedł na własność państwa i był dzierżawiony m. in. Ksaweremu Leporowskiemu.

Dwór

Dwór dzierżawcy, a później właściciela resztówki powstały w latach 20. XX wieku. Jest to obiekt murowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem, część północna piętrowa. Elewacje otynkowane z facjatą frontową i szczytami dekoracyjnie oszalowanymi deskami. Wokół park krajobrazowy. Obecnie własność prywatna znajdująca się w bardzo dobrym stanie- obiekt niedostępny. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować właścicielowi za umożliwienie mi wykonania fotografii.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA