Pałac w Garzynie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Garzyn

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Krzemieniewo. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą już z XIII wieku. Pierwotnie była własnością benedyktynów z Lubinia, następnie szlachecką. W 1437 roku po stryju Przybysławie dobra otrzymał Maciej Borek Osiecki. W 1509 roku starania o dobra osieckie rozpoczął Andrzej z Górki, syn kasztelana gnieźnieńskiego. W pierwszej połowie XIX wieku Garzyn należał do rodziny Chłapowskich a następnie do Szołdrskich. Po nich majątek trafia we władanie niemieckie. W 1885 roku na Garzyn składała się wieś, pustkowie oraz dobra stanowiące dominium. Jednym z właścicieli był Kurt Müller, który specjalizował się w hodowli bydła- głównie czerwonego śląskiego i holenderskiego. Zarządzał wówczas 725-hektarowym majątkiem. Po śmierci Kurta właścicielką Garzyna została jego żona Annemarie.  Po II wojnie światowej dobra Müllerów zabrał i rozparcelował Skarb Państwa. W 1954 roku utworzono tutaj Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej, który po późniejszych przekształceniach działa dalej i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej oraz owiec.

Pałac

Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla Eduarda Müllera o cechach neorenesansu północnoniemieckiego. Jest to okazała dwukondygnacyjna budowla z charakterystyczną czerwoną cegłą połączoną z bielą elementów dekoracyjnych. W ryzalicie ozdobionym trójarkadową loggią umieszczono główne wejście. W narożniku południowo-wschodnim znajduje się graniasta, czterokondygnacyjna, wieża zwieńczona tarasem widokowym. Zabytek znajduje się w doskonałym stanie technicznym, co jest zasługą działającego w jego wnętrzu Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn. Za tak pieczołowicie przeprowadzony remont spółka powinna dostać specjalną nagrodę.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA