Garzyn
Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Krzemieniewo. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą już z XIII wieku. Pierwotnie była własnością benedyktynów z Lubinia, następnie szlachecką. W 1437 roku po stryju Przybysławie dobra otrzymał Maciej Borek Osiecki. W 1509 roku starania o dobra osieckie rozpoczął Andrzej z Górki, syn kasztelana gnieźnieńskiego. W pierwszej połowie XIX wieku Garzyn należał do rodziny Chłapowskich a następnie do Szołdrskich. Po nich majątek trafia we władanie niemieckie. W 1885 roku na Garzyn składała się wieś, pustkowie oraz dobra stanowiące dominium. Jednym z właścicieli był Kurt Müller, który specjalizował się w hodowli bydła- głównie czerwonego śląskiego i holenderskiego. Zarządzał wówczas 725-hektarowym majątkiem. Po śmierci Kurta właścicielką Garzyna została jego żona Annemarie. Po II wojnie światowej dobra Müllerów zabrał i rozparcelował Skarb Państwa. W 1954 roku utworzono tutaj Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej, który po późniejszych przekształceniach działa dalej i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej oraz owiec.
Pałac
Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla Eduarda Müllera o cechach neorenesansu północnoniemieckiego. Jest to okazała dwukondygnacyjna budowla z charakterystyczną czerwoną cegłą połączoną z bielą elementów dekoracyjnych. W ryzalicie ozdobionym trójarkadową loggią umieszczono główne wejście. W narożniku południowo-wschodnim znajduje się graniasta, czterokondygnacyjna, wieża zwieńczona tarasem widokowym. Zabytek znajduje się w doskonałym stanie technicznym, co jest zasługą działającego w jego wnętrzu Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn. Za tak pieczołowicie przeprowadzony remont spółka powinna dostać specjalną nagrodę.
Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.
Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.