Pałac w Gębicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Gębice

Wieś położona w powiecie gostyńskim, gmina Pępowo, ok. 20 km. na południe od Gostynia. Pierwsze informacje pisane o Gębicach pojawiają się w 1427 roku. W 1885 roku miejscowość leżała w powiecie krobskim i dzieliła się na wieś z 26 domami i 189 mieszkańcami wyznania katolickiego oraz 840-morgowe dominium z 10 domami i 190 mieszkańcami.

Pałac

Pałac został zbudowany około 1825 roku dla Hieronima Gorzeńskiego herbu Nałęcz i Antoniny z Bojanowskich. To przykład klasycystycznej architektury o bardzo dobrych proporcjach. Dwukondygnacyjna bryła pałacu nakryta jest niskim, czterospadowym dachem. Rezydencję założono na prostokątnym rzucie, z trójbocznym ryzalitem w osi tylnej elewacji. Główny akcent kompozycyjny elewacji frontowej to okazały czterokolumnowym portyki z trójkątnym naczółkiem wzorowanym na pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie. Do dzisiaj zachowały się płaskorzeźbione dekoracje z herbami właścicieli: Nałęcz Gorzeńskich i Junosza Bojanowskich. Przed końcem XIX wieku dostawiono do obiektu wieżę widokową z przybudówką.

We wnętrzu zachowały się pozostałości dawnego wystroju, w tym dekoracja sztukatorska zwieńczenia ścian, obrzeży i pola sufitów, ozdobna balustrada schodów oraz kolumnada holu na piętrze.

Ostatnim przedwojennym właścicielem rezydencji był Stanisław Rostworowski. Jest to autor wielu publikacji z dziedziny wojskowości, nauk przyrodniczych czy rolniczych, to także adiutant gen. Władysława Sikorskiego. Z byłego folwarku po II wojnie światowej utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, zaś w pałacu mieściły się mieszkania oraz przedszkole. Od 1998 roku budynek ponownie jest własnością prywatną. W 2014 roku nowi właściciele przystosowali obiekt do celów hotelowo – biznesowych, lecz w 2017 roku pałac został ponownie wystawiony na sprzedaż. Park na ten moment pozostaje dostępny, jednak sama rezydencja jest zamknięta i najpewniej nie pełni już celów hotelowych.

Wokół pałacu znajduje się rozległe założenie parkowe powstałe razem z rezydencją z wykorzystaniem pozostałości wcześniejszego ogrodu. Włączono je do nowej, malowniczej kompozycji z dwoma stawami, strumieniem i wijącymi się swobodnie alejami.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA