Pałac w Gębicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Gębice

Wieś położona w powiecie gostyńskim, gmina Pępowo, ok. 20 km. na południe od Gostynia. Pierwsze informacje pisane o Gębicach pojawiają się w 1427 roku. W 1885 roku miejscowość leżała w powiecie krobskim i dzieliła się na wieś z 26 domami i 189 mieszkańcami wyznania katolickiego oraz 840-morgowe dominium z 10 domami i 190 mieszkańcami.

Pałac

Pałac został zbudowany około 1825 roku dla Hieronima Gorzeńskiego herbu Nałęcz i Antoniny z Bojanowskich. To przykład klasycystycznej architektury o bardzo dobrych proporcjach. Dwukondygnacyjna bryła pałacu nakryta jest niskim, czterospadowym dachem. Rezydencję założono na prostokątnym rzucie, z trójbocznym ryzalitem w osi tylnej elewacji. Główny akcent kompozycyjny elewacji frontowej to okazały czterokolumnowym portyki z trójkątnym naczółkiem wzorowanym na pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie. Do dzisiaj zachowały się płaskorzeźbione dekoracje z herbami właścicieli: Nałęcz Gorzeńskich i Junosza Bojanowskich. Przed końcem XIX wieku dostawiono do obiektu wieżę widokową z przybudówką.

Pałac w Gębicach

We wnętrzu zachowały się pozostałości dawnego wystroju, w tym dekoracja sztukatorska zwieńczenia ścian, obrzeży i pola sufitów, ozdobna balustrada schodów oraz kolumnada holu na piętrze.

Ostatnim przedwojennym właścicielem rezydencji był Stanisław Rostworowski. Jest to autor wielu publikacji z dziedziny wojskowości, nauk przyrodniczych czy rolniczych, to także adiutant gen. Władysława Sikorskiego. Z byłego folwarku po II wojnie światowej utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, zaś w pałacu mieściły się mieszkania oraz przedszkole. Od 1998 roku budynek ponownie jest własnością prywatną. W 2014 roku nowi właściciele przystosowali obiekt do celów hotelowo – biznesowych, lecz w 2017 roku pałac został ponownie wystawiony na sprzedaż. Park na ten moment pozostaje dostępny, jednak sama rezydencja jest zamknięta i najpewniej nie pełni już celów hotelowych.

Wokół pałacu znajduje się rozległe założenie parkowe powstałe razem z rezydencją z wykorzystaniem pozostałości wcześniejszego ogrodu. Włączono je do nowej, malowniczej kompozycji z dwoma stawami, strumieniem i wijącymi się swobodnie alejami.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version