Dwór w Gierłachowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gierłachowo

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Bonikowo. Pierwsze informacje źródłowe o wsi pojawiają się z 1377 roku, lecz nie zdradzają zbyt wielu szczegółów. XVII wiek był okresem rozwoju Gierłachowa związanego z napływem ludności śląskiej, która uciekała przed prześladowaniami religijnymi. Wówczas liczba mieszkańców podwoiła się. Miejscowością zarządzali w tym czasie Przyjemscy, a następnie Skaławscy, aby ostatecznie przejść we władanie niemieckie. Warto wspomnieć w tym miejscu postać Adama Przyjemskiego, fundatora klasztoru na Goruszkach, ale także uczestnika wojny ze Szwecją toczącego boje pod Chocimiem, w Inflantach i Prusach Książęcych. Po Niemcach majątek przeszedł w 1869 roku w ręce Stanisława Modlibowskiego, który rozbudował tutejszy folwark. Potomkowie tej rodziny mieszkali tutaj aż do 1939 roku.

Dwór

Dwór powstały w połowie XIX wieku dla osadników niemieckich. Jest to obiekt wysoko podpiwniczony, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem. Na osi umieszczono trzyosiowy ryzalit zakończony trójkątnym naczółkiem. Ściany elewacji po obu stronach części centralnej zdobią stiukowe płaskie pilastry i półkoliste wnęki, w których umieszczono prostokątne okna zamknięte łukiem. Na poziomie parteru znajduje się otoczony balustradą taras, na który prowadzą rozszerzające się schodki. Całość sprawia bardzo urokliwe wrażenie, chociaż warto wiedzieć, że obiekt jest opuszczony i niedostępny. Można go podziwiać jedynie zza bramy oraz urokliwego muru wkomponowanym w zabudowania gospodarcze.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version