Kościół w Giżynie
kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Giżyn

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Bojanowo. Pierwsze informacje źródłowe o wsi „Gisino” pochodzą z XIII wieku. Historycznie miejscowość leży w granicach Śląska, co jest do dzisiaj widoczne w architekturze znajdujących się tutaj budynków. Najwcześniejsze znane nazwisko właściciela miejscowości to Christoph v. Seher. Podczas wizytacji kościelnej w 1656 roku patronat książęcy reprezentował burgrabia v. Pannwicz. Pod koniec XVIII wieku były tutaj 2 dominia. Jedno należało do króla, a drugie do rodziny Diebitschów. We wsi był szlachecki folwark, kościół ewangelicki, plebania i szkoła. W 1739 roku miejscowością zarządzał Hans Georg Diebitsch i jego potomkowie. Od 1882 roku wieś przeszła na własność rodziny Huth. Przed 1920 roku rodzina sprzedała ziemię Gustawowi Engelhard. W 1937 roku Engelhardowie posiadali 200 ha ziemi, w tym pola, łąki, las oraz park. Ponadto w majątku była cukrownia i młyn.

Kościół

Pierwsza świątynia powstała prawdopodobnie już na początku XV wieku. W 1524 roku całe tutejsze księstwo przeszło na protestantyzm, w związku z czym powstała tu parafia ewangelicka. Początkowo ewangelicy korzystali ze świątyni katolickiej, z czasem jednak wybudowali własny zbór. Istniejący dziś kościół pw. Narodzenia NMP to właśnie dawna świątynia ewangelicka wybudowana w 1652 roku na miejscu wcześniejszego budynku. Zabytek należy do nielicznych zachowanych przykładów budownictwa sakralnego na pograniczu śląsko-wielkopolskim, który powstał jako kościół ucieczkowy na terenach cieszących się swobodą wyznaniową. Jest to obiekt orientowany, drewnianej konstrukcji zrębowej i szachulcowej z podwaliną na niskiej podmurówce. Nawa i zamknięte trójbocznie prezbiterium są tej samej szerokości i wysokości, nakryte wspólnym, wysokim dachem dwuspadowym.

Kościół w Giżynie

W 1945 roku świątynię przejęli katolicy. Podczas remontu w latach 50. XX wieku niestety usunięto charakterystyczne boczne balkony i wybielono wnętrze. Obecny ołtarz główny z 1743 roku pochodzi z nieistniejącego już zboru w Czerninie. Znajdująca się na nim inskrypcja informuje, że jego fundatorem była wdowa Martha Elżbieta Mevius z domu Bernhard.

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo-ramowej na rzucie prostokąta nakryta dachem czterospadowym, gontowym. Wiszący w drewnianej wieży dzwon odlano w 1666 roku przez Lorenza Kockriza z Wrocławia. W inskrypcji wymieniony został Książę Krystian, przedostatni przedstawiciel piastowskiej dynastii.

Pałac

Rezydencja powstała w 1922 roku dla rodziny Engelhard. Budynek zaprojektowano na planie prostokąta z fasadą skierowaną na południe. To obiekt piętrowy, nakryty wysokim, czterospadowym dachem. Pośrodku obu dłuższych elewacji znajdują się ryzality zwieńczone barokowymi frontonami. Wejście poprzedzone jest kamiennym gankiem z filarami dźwigającymi balkon. Wokół spore podwórze folwarczne.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA