Kościół w Gleśnie
kościół murowany,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Glesno

Booking.com

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Wyrzysk. To jedna ze starszych miejscowości tego regionu, pierwotnie znajdował się tutaj wczesnośredniowieczny gród. Najstarsze zmianki pisane pochodzą dopiero z 1418 roku. Była to własność prywatna takich rodów jak Tuchołkowie, Gliszczyńscy, Słupscy, Smoguleccy, Rębowscy, Gosławscy, Korytowscy czy Trąmpczyńscy. Na początku XIX wieku majętność nabyła kasztelanowa Franciszka Bnińska i osadziła tu swego wnuka Konstantego. Ostatnimi właścicielami Glesna byli potomkowie Bnińskich Emilia i Mieczysław Chłapowscy.

Kościół

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi wzniesiony według projektu wybitnego projektanta Rogera Sławskiego w miejscu poprzedniego obiektu z fundacji ówczesnych właścicieli Glesna Emilii i Mieczysława Chłapowskich oraz parafian. To jeden z piękniejszych przykładów architektury neobarokowej tego okresu. Obiekt składa się z trójprzęsłowej nawy, dwóch wielobocznych kaplic bocznych oraz węższego, prosto zamkniętego prezbiterium.

We wnętrzu zachowało się częściowo późnobarokowe wyposażenie z poprzedniego kościoła, który był ufundowany przez książęta wielkopolskie. Fragmenty starych murów lub fundamentów być może wykorzystano przy wznoszeniu nowego budynku. Po stronie południowo-wschodniej świątyni znajduje się murowana kaplica grobowa Chłapowskich.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA