Pałac w Głuchowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Głuchowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Komorniki. Głuchowo występuje w źródłach pisanych od 1251 roku. Pierwotnie była własnością klasztoru Cysterek z Owińsk, a następnie Joannitów z Poznania. Od XVI wieku występuje jako własność prywatna takich rodów jak Dłuscy, Zadroscy, Trąbczyńscy, Boguccy, Roztworowscy, Kołaczkowscy, Gliszczyńscy, Knolle von Knoll, Jaraczewscy oraz ostatecznie Żółtowscy, którzy gospodarowali tutaj do II wojny światowej.

Pałac

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj rezydencji pochodzą z końca XVII wieku. Nowy pałac, prawdopodobnie z wykorzystaniem elementów poprzedniego założenia, wzniósł Stefan Żółtowski w 1879 roku. W wyniku tej inwestycji powstał piętrowy budynek z użytkowym poddaszem i bocznymi parterowymi przybudówkami, które później zostały nadbudowane o jedną kondygnację. W części frontowej znajduje się okazały, czterokolumnowy portyk w wielkim porządku zwieńczony murem attykowym, na którym umieszczono tablicę z kartuszem herbowym Żółtowskich – Ogończyk. Ostatni przedwojenny właściciel, Marceli Żółtowski, wmurował w portyk balkon.

Pałac w Głuchowie na początku XX wieku
Pałac w Głuchowie na początku XX wieku

Po II wojnie światowej obiektem zarządzał miejscowy PGR. Z czasem został doprowadzony do stanu ruiny. Obecnie pałac ma prywatnego właściciela, który sukcesywnie remontuje zabytek. Na ten moment całość założenia jest niedostępna. Ponoć we wnętrzu pałacu częściowo zachowany jest dawny wystrój, w tym bogate polichromowane dekoracje sztukatorskie na stropach oraz stolarka drzwiowa i okienna.

Kościół

Późnobarokowy kościół pw. św. Katarzyny wzniesiony w 1751 roku z fundacji podkomorzego kaliskiego Adama Kołaczkowskiego na miejscu poprzedniego obiektu. W 1904 roku przybytek rozbudowano o dwie zakrystie po obu stronach prezbiterium a od północy i południa przy nawie dostawiono dwie czworoboczne kaplice. Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XIX wieku.


Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA