atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  szlak piastowski,  wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Gniezno

Niespełna 70 tys. miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu gnieźnieńskiego. Stanowi kolebkę polskiej państwowości oraz miejsce, w którym swoje początki miał kościół katolicki w Polsce. Stąd na swoją misję ewangelizacyjną ruszył św. Wojciech. W roku 1000 miał tutaj miejsce słynny Zjazd Gnieźnieński, spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z polskim władcą Bolesławem Chrobrym, później koronowanym na króla. Podczas zjazdu Otton III nałożył na głowę Bolesława diademem cesarski oraz obdarował go kopią Włóczni św. Maurycego – jednym z symboli cesarskiej władzy.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Gnieźnie i okolicach!

Panorama Gniezna
Panorama Gniezna

Legenda o powstaniu Gniezna

Trzej bracia Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszcze szukając miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym, samotnym dębie w gnieździe siedział orzeł. Wtedy Lech powiedział:
„Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”. Pozostali bracia poszli dalej szukać miejsca dla swoich poddanych;
Czech podążył na południe, a Rus na wschód
.

Widoki Gniezna z wieży katedralnej

Katedra

Katedra gnieźnieńska związana jest z początkiem państwa polskiego i miejscem miejscem pochówku patrona Polski – św. Wojciecha. Dzieje pierwszej świątyni sięgają końca IX wieku, kiedy to wybudowano prostokątne oratorium. Przebudowano ją w następnym stuleciu przez księcia Mieszka I. Obecna gotycka katedra stanęła w XIV wieku. W pierwszej połowie XVII stulecia wnętrze przebudowano w stylu barokowym, a pod koniec następnego stulecia – w stylu barokowo-klasycystycznym.

Katedra w Gnieźnie
Katedra w Gnieźnie

Po znacznych zniszczeniach z 1945 roku nawę główną i prezbiterium regotyzowano. Znajduje się tutaj unikalny zabytek sztuki romańskiej w Polsce – drzwi gnieźnieńskie, mieszczące się w południowym portalu katedry. Odlano je z brązu za czasów Mieszka Starego około 1170 roku. Składają się z dwóch skrzydeł z 18. płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Placówka muzealna, której zbiory są związane z wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 70. XX wieku. W jego zbiorach znajduje się najbogatsza w Europie kolekcja piecowych kafli gotyckich i jeden z najbogatszych w Polsce zbiór kafli renesansowych. Znajdują się tutaj także oryginalne detale jak i wierne repliki najważniejszych dzieł sztuki romańskiej i gotyku.
www.muzeumgniezno.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA