atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  szlak piastowski,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Gniezno

Booking.com

Niespełna 70 tys. miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu gnieźnieńskiego. Stanowi kolebkę polskiej państwowości oraz miejsce, w którym swoje początki miał kościół katolicki w Polsce. Stąd na swoją misję ewangelizacyjną ruszył św. Wojciech. W roku 1000 miał tutaj miejsce słynny Zjazd Gnieźnieński, spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z polskim władcą Bolesławem Chrobrym, później koronowanym na króla. Podczas zjazdu Otton III nałożył na głowę Bolesława diademem cesarski oraz obdarował go kopią Włóczni św. Maurycego – jednym z symboli cesarskiej władzy.

Panorama Gniezna
Panorama Gniezna
Katedra w Gnieźnie
Katedra w Gnieźnie

Legenda o powstaniu Gniezna

Trzej bracia Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszcze szukając miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym, samotnym dębie w gnieździe siedział orzeł. Wtedy Lech powiedział:
„Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”. Pozostali bracia poszli dalej szukać miejsca dla swoich poddanych;
Czech podążył na południe, a Rus na wschód
.

Gniezno

Katedra

Katedra gnieźnieńska związana jest z początkiem państwa polskiego i miejscem miejscem pochówku patrona Polski – św. Wojciecha. Dzieje pierwszej świątyni sięgają końca IX wieku, kiedy to wybudowano prostokątne oratorium. W 999 roku odbył się tutaj pogrzeb św. Wojciecha oraz jego kanonizacja dokonana przez papieża Sylwestra II. Katedrę przebudowano w następnym stuleciu przez księcia Mieszka I. Obecna gotycka konstrukcja stanęła w XIV wieku. W pierwszej połowie XVII stulecia wnętrze przebudowano w stylu barokowym, a pod koniec następnego stulecia – w stylu barokowo-klasycystycznym.

Po znacznych zniszczeniach z 1945 roku nawę główną i prezbiterium regotyzowano. Nadal jest to potężna, trójnawowa bazyliką o długości 85 metrów, z obejściem wokół wielobocznego prezbiterium stanowiącego jej najstarszą część. Nawy boczne i prezbiterium otacza wieniec kaplic. We wnętrzu szczęśliwie zachowało się sporo cennych dzieł sztuki. Najbardziej charakterystycznym elementem wystroju jest zrekonstruowana, barokowa konfesja Świętego Wojciecha wzorowana na podobnej konstrukcji mieszczącej szczątki Świętego Piotra z Rzymu. To niezwykły grobowiec, którego centralnym elementem jest ozdobny, srebrny relikwiarz. Dźwigają go stojące na marmurowym cokole cztery postacie symbolizujące rycerstwo, mieszczan, chłopów i duchowieństwo. Całość otoczona jest przez barokowy baldachim, wsparty na czterech kolumnach. Dzieło powstało w XVII wieku w gdańskim warsztacie Piotra von der Rennena.

Nie sposób nie wspomnieć o unikalnym zabytku sztuki romańskiej w Polsce, czyli drzwiach gnieźnieńskich, zlokalizowanych w południowym portalu katedry. Odlano je z brązu za czasów Mieszka Starego około 1170 roku. Składają się z dwóch skrzydeł z 18. płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Lewe skrzydło, o wymiarach 328 cm na 84 cm, zostało odlane w jednym kawałku, natomiast prawe, o wymiarach 323 cm na 83 cm, powstało ze zlutowania 24 mniejszych części. Fundatorzy tego dzieła sztuki uznali, że drzwi będą najlepszym miejscem na oddanie chwały świętemu, gdyż dla człowieka tamtych czasów miały one znaczenie symboliczne, jakby oddzielały grzeszny świat od świętej przestrzeni katedry.

Drzwi gnieźnieńskie

Wieża południowa pełni role punktu widokowego- obowiązkowego punktu dla każdego turysty. Po pokonaniu krętych schodów można z jej szczytu podziwiać panoramę całego Gniezna oraz okolicy. Pod wieżą północną znajduje się natomiast wejście do podziemi, które można zwiedzać z przewodnikiem. Można tam obejrzeć częściowo zrekonstruowane fragmenty pierwszych stających w tym miejscu oraz kamienne grobowce usytuowane w przeszłości pod posadzką. W krypcie znajduje się również dobrze zachowany mur romański z XI wieku oraz kopia płyty z najstarszą w Polsce inskrypcją z 1006 roku.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Placówka muzealna, której zbiory są związane z wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 70. XX wieku. W jego zbiorach znajduje się najbogatsza w Europie kolekcja piecowych kafli gotyckich i jeden z najbogatszych w Polsce zbiór kafli renesansowych. Znajdują się tutaj także oryginalne detale jak i wierne repliki najważniejszych dzieł sztuki romańskiej i gotyku.
www.muzeumgniezno.pl

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA