Pałac w Goli
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Gola

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Gostyń. Pierwsze informacje źródłowe o wsi pojawiają się w XIII wieku. Mikołaj Przedpełkowic, a następnie jego wnuk Mikołaj, chcieli podporządkować prawnie Golę miastu Gostyń, jednak nie doszło to do skutku. We wczesnym średniowieczu wieś należała do komesa Mikołaja, a następnie do rodziny Golskich. Kolejne odnotowane nazwiska to Zadorscy, Janowscy, Olszewscy i Ulatowscy. W XVIII wieku dobra należały do możnego rodu Radolińskich herbu Leszczyc (patrz Radlin i Jarocin). Na początku tegoż stulecia wieś spustoszyła epidemia, która trwała kilka lat. Po Radolińskich dobrami zarządzali Potworowscy. Za ich czasów nastąpił postęp technologiczny w Goli, uważanej wówczas za dobrze zarządzaną miejscowość. Istniała tutaj wówczas nawet czytelnia ludowa działająca przy szkole elementarnej. We wsi urodził się Gustaw Potworowski, inicjator powstania Kasyna Gostyńskiego, którego celem było podniesienie poziomu rolnictwa i przemysłu w regionie poprzez propagowanie najnowszych zdobyczy techniki i nauki.

Pałac

Klasycystyczno- barokowy pałac, którego budowa rozpoczęła się w latach 80. XVIII wieku dla Jana Radońskiego. Inwestycję kontynuował na początku XIX wieku kolejny właściciel- starosta kościański Andrzej Potworowski i zakończył ją dopiero w 1827 roku. Budowa pałacu trwa więc około 40-50 lat! Elewacja frontowa rezydencji ozdobiona jest pilastrami oraz płycinami nad prostokątnymi oknami z motywami kwiatów i owoców. Uwagę zwraca środkowa część elewacji z barokowym szczytem, w którym umieszczono herb Dębna Potworowskich. Pałac jest niezwykle malowniczo położony nad brzegiem stawu, który sprawia wrażenie wyspy, do której dostęp jest poprzez murowany mostek. Ostatnim przed 1939 rokiem właścicielem posiadłości był Edward Potworowski. Układ i kompozycja wnętrza uległa przez lata mocnemu przekształceniu.

Pałac w Goli na początku XX wieku
Pałac w Goli na początku XX wieku

Do niedawna obiektem zarządzał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, następnie zabytek powrócił do spadkobierców po Potworowskich. Mimo, że rezydencja jest obecnie opuszczona i wymaga pewnego odświeżenia to we wnętrzu zachowała się częściowo oryginalna stolarka drzwiowa, dekoracje sufitowe i stare posadzki. Do niedawna budynek funkcjonował jako ośrodek konferencyjny z hotelem. W momencie pisania tych słów pałac o powierzchni 1000 metrów wraz z ok. 6 ha parkiem wystawiony jest na sprzedaż za kwotę 3 250 000 zł. Całość niedostępna.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version