Golejewko
Wieś znajdująca w powiecie rawickim, gmina Pakosław. Liczy około 300 mieszkańców. Usytuowana ok.15 km na wschód od Rawicza. Pierwotnie znajdował się tutaj gród o nazwie Czestram, wymieniony już w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II. Jego pozostałością jest zachowane do dzisiaj grodzisko.
Zespół pałacowy
Zespół pałacowy składa się z neorenesansowego pałacu wzniesionego przez Czarneckich w latach 1848-1852, późnorenesansowej wieży strażniczej z pierwszej połowy XVII wieku i zabudowań folwarcznych z połowy XIX wieku. Pałac jest budynkiem piętrowy, z bogato zdobioną elewacją, z dwiema wieżami i przedłużonymi parterowymi skrzydłami. Z trzech stron rezydencja otoczona jest fosą. Zbudowano ją na fundamentach zamku Choińskich, po którym pozostała wieża strażnicza. Całość kompleksu jest obecnie opuszczona- dostępna jedynie z zewnątrz.




Słynną stadninę koni działającą do dzisiaj założył ówczesny właściciel majątku hrabia Janusz Czarnecki w 1921 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Golejewko było czołową i jedną z większych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.
Kościół
Parafia została erygowana prawdopodobnie już w XII wieku. Obecnie znajdująca się tutaj świątynia powstała w latach 1900–1903 w miejscu starszej o kilkaset lat drewnianej konstrukcji. Charakterystyczną cechą obiektu jest jej układ przestrzenny oparty na planie krzyża greckiego z szeroką nawą poprzeczną oraz wysoką, ozdobną wieżą. Bogato urządzone wnętrze wykonano w stylu neobarokowym. Najcenniejszym elementem wystroju jest namalowana około 1910 roku przez Antoniego Procajłowicza polichromia przedstawiająca m.in. najważniejsze motywy artystyczne zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu.
Wokół roztacza się sporych rozmiarów cmentarz. W centralnym punkcie w 1922 roku wzniesiono pomnik ku pamięci 128 parafian poległych na frontach I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim. Został zbudowany z inicjatywy proboszcza Zdzisława Zakrzewskiego.